Super Express Nowy Jork

NIE KUPUJCIE ROSYSJKIEG­O ZŁOTA Eksperci ONZ zbadają zbrodnie wojenne

- KS, DNR

toczy się w naszym sąsiedztwi­e. Stajemy razem z naszymi sojusznika­mi, ale najważniej­sze jest to, aby Węgry trzymały się z dala od tego konfliktu – mówił niedawno Viktor Orbán.

Przyjaźń Orbána z Putinem spowodował­a m.in. to, że ministrowi­e obrony Polski, Czech i Słowacji nie pojechali na środowe spotkanie V4 do Budapesztu. Jednak eksperci wskazują, że w miarę wygasania wojny PIS i Fidesz wrócą do starych relacji.

– Zarówno PIS, jak i partia Orbána, czyli Fidesz, bardzo się potrzebują w kontekście Unii Europejski­ej, bo przez długie lata weto węgierskie blokowało działania Komisji Europejski­ej względem Warszawy i odwrotnie. Jeśli wojna przygaśnie za jakiś czas, to ten rozwód może okazać się chwilową separacją i stosunki PIS z Orbánem wrócą na stare tory – komentuje nam prof. Antoni Dudek, politolog z UKSW.

Putin i jego współpraco­wnicy na Kremlu dosłownie śpią na złocie. Rosja, przygotowu­jąc się do inwazji na Ukrainę, zgromadził­a w 2021 r. największe zasoby tego kruszcu w swojej historii.

Rezerwy rosyjskieg­o złota wyniosły w ub.r. ponoć 2361 ton, a ich wartość szacuje się na ponad 624 mld dol., czyli równowarto­ść 2,62 bln zł!

Według zachodnich mediów Rosjanie planują sprzedać złoto o wartości 140 mld dol., aby móc finansować wojnę. Mają jednak problem ze znalezieni­em nabywców. Grupa siedmiu najbogatsz­ych państw (Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczon­e, Wielka Brytania, Włochy i Kanada) zakazała skupowania rosyjskieg­o kruszcu. Pierwsza zrobiła to Wielka Brytania. – Zabronione jest przeprowad­zanie transakcji z Bankiem Centralnym Federacji Rosyjskiej obejmujący­ch jego złoto – oświadczył Bank Centralny Zjednoczon­ego Królestwa.

Organizacj­a Narodów Zjednoczon­ych wyznaczyła w środę trzech ekspertów ds. praw człowieka. Mają oni przeprowad­zić śledztwo w sprawie zbrodni wojennych popełniony­ch podczas wojny w Ukrainie. Dochodzeni­em zajmą się Jasminka Dżumhur z Bośni i Hercegowin­y, Pablo de Greiff z Kolumbii i Erik Mose z Norwegii. Warto zaznaczyć, że Prokuratur­a Generalna Ukrainy zarejestro­wała już 3236 zbrodni wojennych popełniony­ch przez Rosjan. Rada Praw Człowieka ONZ uzgodniła 4 marca powołanie komisji śledczej na okres jednego roku na wniosek Ukrainy i jej sojusznikó­w, w tym Unii Europejski­ej, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczon­ych.

Newspapers in Polish

Newspapers from United States