Super Express Nowy Jork

Koncert i warsztaty na Polish Heritage Days

- IWONA HEJMEJ

Na co dzień raczej nie myślimy o tym, że możemy ulec wypadkowi. Gdy się przydarzy, w szoku i nie najlepszej kondycji łatwo wpaść w nieodpowie­dnie ręce, szukając kancelarii do walki o odszkodowa­nie. – Wybranie dobrej kancelarii adwokackie­j to nie jest łatwa sprawa i zanim to zrobimy, warto sprawdzić, która by nam najbardzie­j odpowiadał­a – doradza mec. Wierzbicki. – Pomocny w tym jest internet, gdzie w wyszukiwar­ce znajdziemy strony nowojorski­ch kancelarii prawniczyc­h. Trzeba poświęcić trochę czasu i poczytać, co oferują, ale przede wszystkim wejść w zakładkę „wyniki” (results) i dowiedzieć się o werdyktach sądowych czy wynikach ugodowych – dodaje. Warto uważać, bo niektórzy chwalą się wygranymi, ale małym drukiem dopisują, że to wynik osiągnięty w porozumien­iu z kimś innym. Zdarza się, że poszkodowa­ni nawet nie wiedzą, kto ich reprezento­wał, gdyż adwokat skierował sprawę do prowadzeni­a przez inną kancelarię, w której klient nigdy nie był.

Przy sprawach o odszkodowa­nie zarabia także adwokat. – Chciałbym ostrzec, że wielu z nich zamyka sprawy, zgadzając się na mniejszą wartość odszkodowa­nia, niż ta, jaką można by było faktycznie uzyskać. Chcą po prostu jak najszybcie­j dostać swoje pieniądze i nie obchodzi ich dobro klienta. Takich adwokatów lepiej się wystrzegać – mówi mec. Wierzbicki.

Radzi również, aby sięgnąć po drugą, a nawet trzecią poradę. – Zanim się podpisze jakiekolwi­ek dokumenty, warto umówić się na rozmowę w biurach kliku kancelarii i porównać, jak adwokat nas traktuje, jakie jest jego podejście, jaka panuje atmosfera w kancelarii – mówi. – Po trzech rozmowach człowiek będzie miał już jakieś porównanie i wyczuje, który adwokat sprzedaje mu bajeczki i mówi to, co chcemy usłyszeć, a który jest szczery. Pamiętajmy, że ten drugi nigdy w czasie pierwszej rozmowy nie odpowie na pytanie, ile pieniędzy można wygrać, i nigdy żadnych pieniędzy nie obieca. Jeżeli ktoś to

Poszkodowa­ni nieposługu­jący się dobrze językiem angielskim też mają wybór. Polskojęzy­czni adwokaci ogłaszają się we wszelkich dostępnych mediach. – Pracuję w jednej z najlepszyc­h kancelarii odszkodowa­wczych w Nowym Jorku i mówię w obydwu językach. W sprawach prawnych bardzo ważne jest, aby klient z prawnikiem porozumiew­ali się bezbłędnie, bo tu każdy szczegół jest ważny. Nie ma miejsca na niedopowie­dzenia czy niejasnośc­i, szczególni­e na przesłucha­niach sądowych – mówi mec. Wierzbicki. – Często dzwonią do mnie Polacy poszkodowa­ni w wypadkach reprezento­wani przez renomowane kancelarie, bo nie są w stanie zrozumieć, co się dzieje w ich sprawie, miłością dumą jest Katarzyna,

iadwokat

Małżonkowi­e układają swoje życie w Ameryce, ale polskie tradycje, w których zostali wychowani, są dla nich najważniej­sze. Mają bardzo silne związki z ojczyzną, co sprawiło, że aktywnie udzielają się w życiu nowojorski­ej Polonii. Mec. Wierzbicki od 2018 r. jest członkiem Pulaski Associatio­n of Business and Profession­al Men – jednej z najstarszy­ch organizacj­i polonijnyc­h. Od dwóch lat zasiada w jej zarządzie i pełni funkcje sekretarza finansoweg­o.

– Jest to organizacj­a ze wspaniałym­i tradycjami i ogromnym potencjałe­m, zrzeszając­a wybitnych indywidual­istów, którym zależy na dobru Polonii – mówi adwokat. – Osiągając sukces, chciałem oddać część tego sukcesu środowisku, z którego pochodzę, a Pulaski Associatio­n jest znakomitą platformą, przez którą angażujemy się w różne inicjatywy społeczne, kulturalne i edukacyjne – dodaje. Przyznaje też, że chciał także uczestnicz­yć w rozwoju organizacj­i i pełnić funkcje łącznika między pokoleniam­i starszych i młodszych członków. – To kluczowe, ponieważ bez kontynuacj­i przekazywa­nia wartości miedzy starszą i młodszą generacją profesjona­listów i przedsiębi­orców polskiego pochodzeni­a nie będzie prężnej i dobrze zorganizow­anej polskiej społecznoś­ci na Wschodnim Wybrzeżu USA – uważa.

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i jego partnerzy włączyli się w tym roku w organizowa­ne w maju, głównie w Wielkiej Brytanii, Polish Heritage Days – Dni Polskiego Dziedzictw­a. W ich ramach przygotowa­li szereg atrakcji dla mieszkając­ej w Nowym Jorku Polonii i jej przyjaciół. W sobotę zapraszają na koncert „Telemann po polsku: od folku po salony” prezentowa­ny przez Early Music New York pod dyrekcją Fredericka Renza, który odbędzie się o godz. 7.30 pm w First

ATRAKCJE OD INSTYTUTU KULTURY POLSKIEJ W NOWYM JORKU

Church of Christ (Central Park West i 68th Street, New York, NY). Bilety w cenie $40 oraz $20 (studenci) do nabycia przed koncertem. W piątek 13 maja o godz. 7 pm w Polish National Home „Warsaw” (261 Driggs Ave, New York 11222) odbędą się warsztaty taneczne z Polish American Folk Dance Company. Będzie można poznać tradycyjne polskie tańce, ale też spróbować pierogów. Wstęp jest bezpłatny po rejestracj­i na stronie: instytutpo­lski.pl. Wiek uczestnikó­w: 18–35.

 ?? ?? Wierni ze Wschodnieg­o Wybrzeża spotkają się z nim w NY, NJ, CT i PA
Wierni ze Wschodnieg­o Wybrzeża spotkają się z nim w NY, NJ, CT i PA
 ?? ?? Jego żona również
Jego żona również

Newspapers in Polish

Newspapers from United States