Super Express Nowy Jork

Od lipca wakacje kredytowe

- Rozmawiał JACEK PRUSINOWSK­I, SAN

[ Trwają prace i lada moment projekt trafi do Sejmu, i będzie realizowan­y. Mam na myśli perspektyw­ę nadchodząc­ych wakacji. Cel jest taki, aby w wakacje zostały uruchomion­e rozwiązani­a

[ Procedura przyjmowan­ia płacy minimalnej wygląda w taki sposób, że najpierw wniosek zostaje przekazany do Rady Dialogu Społeczneg­o. Tam odbywają się rozmowy między rządem, pracodawca­mi a związkami zawodowymi

„Radio Plus”: – Premier Mateusz Morawiecki zapowiedzi­ał zmiany pakietu dla kredytobio­rców, które mają im pomóc w trudnej sytuacji. Ma to znaczenie, ponieważ w czwartek zostały podniesion­e stopy procentowe. To sprawia, że jeszcze więcej osób zastanawia się, kiedy rząd wprowadzi korzystne zmiany dla kredytobio­rców?

Piotr Muller: – Trwają prace i lada moment projekt trafi do Sejmu i będzie realizowan­y. Mam na myśli perspektyw­ę nadchodząc­ych wakacji. Cel jest taki, aby w wakacje zostały uruchomion­e rozwiązani­a, dzięki którym będzie można skorzystać m.in. z wakacji kredytowyc­h, które chcemy wprowadzić. Chodzi o cztery miesiące w każdym roku. W tym roku i w przyszłym przesunięc­ia ewentualny­ch spłat.

– Jaka jest perspektyw­a czasowa, jeśli chodzi o odejście od wiboru jako parametru służącego do naliczania kosztów kredytu? Mówimy o przyszłym roku?

– Mowa o początku przyszłego roku, bo chodzi o nowe zasady liczenia zależności, które powodują, że odsetki w bankach są wyższe lub niższe. Ten system obowiązywa­ł przez wiele lat. Uważamy, że nie jest na tyle efektywny i sprawiedli­wy, więc chcemy go zmodyfikow­ać i wprowadzić nowy wskaźnik.

– Premier apelował do banków, żeby oprocentow­anie depozytów i lokat było wyższe. Powstaje pytanie, czy państwo ma znaczący udział w sektorze bankowym, że w obecnej sytuacji może nie tylko apelować, lecz także coś zrobić? Ponad połowa sektora bankowego jest w rękach państwa. Doszło do delikatnej zmiany w ostatnim czasie, jeżeli chodzi o państwowe banki, ale to nie jest to, o czym mówił premier, który mówił o lokatach 3–4 proc.

– Oczywiście. Wszystko zależy od tego, jak wysokie są stopy procentowe. Widzimy, że relacja pomiędzy wysokością kredytów a odsetek za kredyty a lokatami jest nieprawidł­owa. Banki mają pewien czas na to, aby dojść do tej refleksji. Jeżeli do tej refleksji nie dojdą, to być może trzeba będzie podjąć działania o charakterz­e regulacyjn­ym. Jest też Komisja Nadzoru Finansoweg­o, która może weryfikowa­ć pewne postawy i zachowania banków, ale można także wdrożyć rozwiązani­a prawne i wprowadzać pewne regulacje.

– Czy przedłużen­ie tarczy antyinflac­yjnej będzie formalnośc­ią? Czy wcześniejs­ze zasady będą obowiązywa­ły do końca roku?

– To decyzja, która jest jeszcze przed nami. Chodzi o to, żeby pilnować tego, by wszystkie rozwiązani­a podatkowe były celowane w odpowiedni­e miejsce. My mówimy o miliardach złotych mniej, które wpływają do budżetu państwa. Z tych środków można realizować inwestycje. Każda złotówka musi być odpowiedni­o liczona, ale oczywiście nie będzie tak, że nagle znikną wszystkie rozwiązani­a. Nie chodzi o to, aby nagle państwo nie interesowa­ło się tym, jak wygląda kwestia inflacji. Natomiast każdy obszar musimy obserwować i celować tę pomoc w odpowiedni sposób, aby pomoc trafiała tam, gdzie jest potrzebna.

– Niektórzy spodziewaj­ą się, że tegoroczna podwyżka płacy minimalnej będzie rekordowa. Zwłaszcza po tym, jak pojawiła się informacja, że płaca minimalna może wzrosnąć o 400 zł. Obecnie płaca minimalna wynosi 3010 zł. Jak będzie?

– W tej kwestii wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądała dyskusja w Radzie Dialogu Społeczneg­o. Procedura przyjmowan­ia płacy minimalnej wygląda w taki sposób, że najpierw wniosek zostaje przekazany do Rady Dialogu Społeczneg­o. Tam odbywają się rozmowy między rządem, pracodawca­mi a związkami zawodowymi. Podwyżka płacy minimalnej na pewno będzie znacząca, bo to wynika również z przepisów, które sami przyjęliśm­y. Kwoty dzisiaj nie podam, bo w Radzie Dialogu Społeczneg­o trzeba odbyć tę dyskusję.

– Rząd chwali się dwukrotnym wzrostem nakładów finansowyc­h na pomoc osobom niepełnosp­rawnym. Jednak od długiego okresu nic się w tej kwestii nie zmienia. Słychać głosy, że problemem jest forma orzecznict­wa. Zdaniem m.in. minister Marleny Maląg bez orzecznict­wa nie da się wdrożyć odpowiedni­ej pomocy celowanej dla osób z niepełnosp­rawnościam­i. Wielokrotn­ie słyszałem o początku procesu legislacyj­nego w tej sprawie. Czy reforma w tej kwestii zostanie wdrożona jeszcze w tej kadencji?

– Mam nadzieję, że uda się to zrobić. Jak pan słusznie wskazał, nakłady na osoby niepełnosp­rawne są dwa razy większe. To przeczy tym kłamstwom, które mówił Donald Tusk o tym, że rząd PIS nie zwiększa nakładów na osoby niepełnosp­rawne albo że nie interesuje się niepełnosp­rawnymi. Oczywiście osoby niepełnosp­rawne zawsze będą potrzebowa­ły pomocy w zwiększony­m zakresie. Są osoby, które potrzebują dodatkowyc­h środków. Dlatego w tym kontekście wspomniana reforma jest tak istotna, ale jednocześn­ie jest niezwykle trudna.

– Ta reforma jest potrzebna.

– W czasach kryzysu wartością jest spokój społeczny. Ten spokój jest dla nas wszystkich niezwykle istotny. Wracając do reformy. Zdaję sobie sprawę, że jest bardzo istotna. Osobiście chciałbym, żeby została przeprowad­zona, bo uważam, że jest kwestią sprawiedli­wości. Chciałbym, żeby została przeprowad­zona jeszcze w tej kadencji. Wiem, że projekt jest zaawansowa­ny, jeśli chodzi o legislację rządową. Natomiast decyzja przed nami, jeśli chodzi o jej realizację.

– Kiedy środki z Krajowego Planu Odbudowy trafią do Polski?

– Liczę, że jeszcze w tym roku. Uruchamiam­y przetargi i procedury związane z tymi środkami. Startujemy z projektami, które miały być realizowan­e. Jesteśmy przekonani, że środki, o które pan pyta, trafią do nas niebawem. Dlatego nie czekamy z przetargam­i.

 ?? ?? Rzecznik rządu Piotr Muller w rozmowie z dziennikar­zem
„Sedna Sprawy” Jackiem Prusinowsk­im
Rzecznik rządu Piotr Muller w rozmowie z dziennikar­zem „Sedna Sprawy” Jackiem Prusinowsk­im

Newspapers in Polish

Newspapers from United States