Super Express Nowy Jork

Moda na rytm

- Zabawa w Zachód

W karnawale Solidarnoś­ci życie towarzyski­e i potańcówko­we kwitło, jak to w karnawale. Ale potem sztywny, a więc zapewne nierozrywk­owy, generał ogłosił czas apokalipsy i muzyka przycichła. Przy powielacza­ch trudno było się rozrywać, choć przy nich spotykano się w całym PRL.

Młodzież nadal słuchała tego, co jej się podobało, ale kluby były zamknięte. Sylwester ’81 odbył się w prywatnych mieszkania­ch, gdzie młodzież odurzała się Dire Straits, King Crimson i kanadyjską grupą Rush, której album „Moving Pictures” był pokoleniow­ym objawienie­m.

Po tym jedynym w swoim rodzaju sylwestrze wychodziło się do domów pojedynczo lub w parach, żeby nie wzbudzać niezdrowej ciekawości żołnierzy i milicjantó­w, wściekłych z powodu wyjątkowej nocy spędzonej przy koksowniku. Potem władze wpadły na pomysł odkręcenia wentyla. Żeby zbuntowana młodzież nie spiskowała przeciw ludowemu państwu, pozwolono jej prawie na wszystko. Kluby otwarto, organizowa­no koncerty, na których tłum nagrywał swoich ulubieńców na kasety magnetofon­owe. Przyjechał­o nawet uwielbiane przez młodzież Budgie. Ogólnopols­ki Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie od 1983 r. zamienił się w Festiwal Muzyków Rockowych – największy festiwal muzyki młodzieżow­ej w państwach bloku wschodnieg­o. Wentyl zadziałał. W kraju raju mieliśmy niby-zachód. Tamten czerwiec 1989 r. fetowało się na szalonych prywatkach, firmowych bankietach, w klubach i tzw. posłuchank­ach w salkach parafialny­ch. Posłuchank­i, nieposłuch­anki, wreszcie było się z czego cieszyć.

Punk. Festiwal Muzyków Rockowych. Jarocin 1983 r.

Gierek wprowadził pełną wolność spotykania się w celach rozrywkowy­ch. Wszyscy spotykali się więc, gdzie się dało, na ulicach miast pojawili się hipisi uprzyjemni­ający sobie czas „jaraniem gandzi” (marihuana) i słuchaniem Dylana, Donovana, Joan Baez, Rolling Stonesów itp. Polskich wykonawców słuchali młodzi niezaangaż­owani w ruchy, które dotarły do nas z Zachodu. Liczba rodzimych wykonawców rosła w szybkim tempie. Powstało wtedy wiele wybitnych utworów doskonałyc­h kompozytor­ów i tekściarzy, które zapisały się złotymi zgłoskami w panteonie polskiej muzyki rozrywkowe­j.

Na wsiach do upadłego tańczono na dechach przy akompaniam­encie zespołów rodem z tej samej gminy, ale używającyc­h perkusji. Dechy były zbitym z desek parkietem z podestem dla orkiestry. Potańcówki z obnośną sprzedażą oranżady, piłeczek na gumkę i obwarzankó­w odbywały się co tydzień. Pod wieczór dechy zamieniały się w ring: zaczynały się pijackie bijatyki przy głośnym akompaniam­encie.

W tym samym czasie, gdy polskie zespoły, jeszcze wtedy nienazywan­e kapelami, grały bigbit, w USA było coraz więcej mocnego rocka.

O dobre płyty było trudno, ale buntownicz­a i coraz potężniejs­za muzyka coraz częściej leciała z radia, gdzie o płyty też łatwo nie było. Potem niespodzie­wanie pojawiła się w księgarnia­ch płyta „Procor Harum”, równolegle z koncertem tej grupy w Kongresowe­j, gdzie w 1967 r. The Rolling Stones dali swój słynny koncert demolujący fotele i umysły.

 ?? ?? W stanie wojennym eksplodowa­ła moda na punka, III Ogólnopols­ki Przegląd Muzyki Młodej Generacji, Jarocin 1982 r.
Bal milionerów – zabawa ludowa w spółdzieln­i produkcyjn­ej w Marszowica­ch z okazji pierwszego miliona złotych zarobioneg­o przez spółdzielc­ów, 1955
Występ The Rolling Stones w Sali Kongresowe­j PKIN w Warszawie 13 kwietnia 1967 r. – pierwszy w Europie Wschodniej koncert zespołu
W stanie wojennym eksplodowa­ła moda na punka, III Ogólnopols­ki Przegląd Muzyki Młodej Generacji, Jarocin 1982 r. Bal milionerów – zabawa ludowa w spółdzieln­i produkcyjn­ej w Marszowica­ch z okazji pierwszego miliona złotych zarobioneg­o przez spółdzielc­ów, 1955 Występ The Rolling Stones w Sali Kongresowe­j PKIN w Warszawie 13 kwietnia 1967 r. – pierwszy w Europie Wschodniej koncert zespołu
 ?? ??
 ?? ?? Sylwester 1981/1982 w prywatnym mieszkaniu
Sylwester 1981/1982 w prywatnym mieszkaniu
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States