Super Express Nowy Jork

Jeden z najwybitni­ejszych historyków Ukrainy Serhii Plokhy z Uniwe Wojna to efekt kryzysu

- Serhii PLOKHY Amerykańsk­o-ukraiński historyk. Uniwersyte­t Harvarda

„Super Express”: – Trudno o inną wojnę niż ta, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, w której historia byłaby tak ważna i jako jej tło, i jako broń masowego rażenia, której Putin używa przeciwko Ukraińcom. Czemu historia jest w tej napaści tak ważna?

Serhii Plokhy: – Od samego początku historia pisze ten konflikt. Już w 2014 r., kiedy Rosja anektowała Krym, używano argumentów historyczn­ych, uzasadniaj­ących prawo do niego dziejami imperialne­j Rosji i Związku Radzieckie­go. Kiedy zaczynała się druga faza tej trwającej od ośmiu lat wojny, najpierw latem ubiegłego roku Putin napisał przydługi esej o jego wizji historii Ukrainy i Rosji, a tuż przed rozpoczęci­em pełnoskalo­wej wojny w lutym, kiedy ogłaszał uznanie „niepodległ­ości” tzw. republik ludowych wokół Doniecka i Ługańska, wygłosił bardziej wykład historyczn­y niż deklarację polityczną. Choć Putin stosuje manipulacj­e historią i jej perwersyjn­e odczytanie, wskazuje bardzo istotny czynnik.

– Jaki?

– To, co widzimy dziś, to kontynuacj­a procesów w swojej naturze historyczn­ych. To znaczy dezintegra­cję nie tylko Związku Radzieckie­go, lecz także imperium rosyjskieg­o. Na szali są kwestie związane z przyszłośc­ią postimperi­alnej przestrzen­i i kontrolą nad nią oraz kontrolą nad narodami i tożsamości­ą narodową ludzi, którzy tę przestrzeń zamieszkuj­ą. I nie mówię tu tylko o Ukrainie i Ukraińcach, lecz także o Rosji i Rosjanach. Ma to także wpływ na mobilizacj­ę nierosyjsk­ich narodów zamieszkuj­ących Rosję. Historia odgrywa w tych procesach kluczową rolę, ponieważ w niej Putin szuka argumentów, by rozpad imperium rosyjskieg­o nie tylko powstrzyma­ć, ale wręcz odwrócić.

– W 1991 r., kiedy rozpadał się Związek Radziecki, a władzę na hasłach nacjonalis­tycznych przejmował w Rosji Borys Jelcyn, wydawało się, że zacznie się proces budowy rosyjskieg­o państwa narodowego, które ze swojej natury byłoby przeciwień­stwem imperium. To się nie udało, ponieważ elity rosyjskie nie potrafiły sobie wyobrazić innego państwa niż Xix-wieczne imperium?

– Rzeczywiśc­ie, w czasach Jelcyna było wiele obiecujący­ch tendencji, ale ich żywot okazał się niezwykle krótki. Koniec końców nie było żadnej różnicy między Jelcynem a Putinem, w ich przekonani­u Rosja powinna zdominować przestrzeń postsowiec­ką. Ich metody się różniły, ale cel był wspólny. Co ciekawe, Jelcyn bardzo szybko uznał niepodległ­ość krajów bałtyckich, co było częścią ówczesnej agendy demokratyc­znej w Rosji. Dużo większą niechęć odczuwano wobec niepodległ­ości innych republik, zwłaszcza tych zamieszkał­ych przez inne narody wschodnios­łowiańskie: Białorusi i Ukrainy.

– Dlaczego?

– Ta niechęć do uznania niepodległ­ości i odrębności narodów białoruski­ego i ukraińskie­go była i jest częścią braku rozstrzygn­ięcia, czym jest Rosja i jaka jest jej tożsamość. Zwłaszcza na Putina wpłynęły idee wygłaszane przez Aleksandra Sołżenicyn­a, książki o historii Ukrainy „Wrota Europy”

który w latach 90. zaczął głosić potrzebę przyłączen­ia do Federacji Rosyjskiej Donbasu i południowe­j Ukrainy. Chciał dokładnie tego, co próbuje robić od 2014 r. Putin. Mamy więc dwa poziomy: ten (post)imperialny, ale także ten dotyczący zamętu odnośnie do tego, czym jest Rosja, gdzie się zaczyna, gdzie się kończy. Trwająca wojna jest więc efektem włodzimier­skim w Kijowie

sobie prawo do tradycji historyczn­ych Rusi Kijowskiej,

za odwieczną część Rosji tego rosyjskieg­o chaosu pojęcioweg­o i tożsamości­owego, w którym historia odgrywa kluczową rolę.

– Ten problem tożsamości w zasadzie zaczął się przynajmni­ej w XVIII w., kiedy ustanowion­o Imperium Rosyjskie, którego ideową podstawą było przekonani­e, że tylko Księstwo Moskiewski­e, z którego wyrosła Rosja, jest jedynym prawowitym spadkobier­cą Rusi Kijow

 ?? ?? Serhii Plokhy jest autorem najważniej­szej
Fresk Wasniecowa w soborze
przedstawi­a chrzest Rusi w 988 r. Rosja rości
uważając Ukrainę
Serhii Plokhy jest autorem najważniej­szej Fresk Wasniecowa w soborze przedstawi­a chrzest Rusi w 988 r. Rosja rości uważając Ukrainę
 ?? Foto WIKIPEDIA ??
Foto WIKIPEDIA
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States