Super Express Nowy Jork

Ustępstwa wobec Brukseli nic nie dadzą

- Paweł SZROT Szef Gabinetu Prezydenta RP Rozmawiał JACEK PRUSINOWSK­I, TW

[ Jeśli prezydent nie ufa UE, wynika to z jego doświadcze­nia z ostatnich miesięcy, kiedy zawarł pewne porozumien­ie z przedstawi­cielami Unii, które nie zostało po prostu dotrzymane

Radio Plus: – Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” mówił tak: „ Nie wierzę w to, że dalsze wychodzeni­e naprzeciw oczekiwani­om tamtej strony, w domyśle KE, przyniesie jakiekolwi­ek rezultaty. Uważam, że za dużo dobrej woli z polskiej strony zostało wykazane”...

Paweł Szrot: – To sytuacja najzupełni­ej komfortowa dla urzędnika, kiedy może z pełnym przekonani­em powiedzieć, że zgadza się ze swoim szefem.

– Poproszę jednak o wykładnię tych słów. To znaczy, że rząd nie powinien już iść na żadne ustępstwa w stosunku do KE?

– Nie mam zwyczaju dokonywać interpreta­cji słów szefa. Mogę je powtórzyć po prostu. Jeśli prezydent nie ufa, że zmiana polskiego stanowiska może coś zmienić w stanowisku organów UE, to wynika to z jego doświadcze­nia z ostatnich miesięcy, czy też ostatniego roku, kiedy zawarł pewne porozumien­ie z przedstawi­cielami Unii, które nie zostało po prostu dotrzymane.

– Ale to co? Nie ma tych pieniędzy z KPO i mamy tak przejść nad tym do porządku dziennego? Żadnych ustępstw, za dużo dobrej woli z polskiej strony, koniec, zamykamy sprawę? To chyba dla nas nie jest zbyt komfortowa sytuacja?

– Różne komunikaty w tej sprawie płyną w przestrzen­i publicznej. Żaden z nich nie jest oficjalny, więc trudno się do nich oficjalnie odnosić. Jeśli rząd planuje jakieś zmiany swojego stanowiska, swojej linii polityczne­j w tym kierunku, to, jak sądzę, prezydent oczekuje, że będzie to z nim konsultowa­ne. To oczywiste, że powinno to być z nim konsultowa­ne. Taka jest rola prezydenta.

– Jak np. ewentualne zmiany w konstrukcj­i tej ustawy zaproponow­anej przez pana prezydenta?

– Nie znam żadnych założeń takich ewentualny­ch zmian i nie wiem, kto by miał takie zmiany proponować.

– W każdym razie stanowisko pana prezydenta jest takie, że kolejne ustępstwa to dzisiaj błąd, tak?

– Powiem wprost: jaki miałaby KE czy inne organy unijne powód, by się zgadzać na polskie ustępstwa i zawierać jakiś kolejny kompromis, jeśli rzeczywiśc­ie przedstawi­ciele Unii wiedzą, że mogłoby to poprawić wynik Zjednoczon­ej Prawicy w Polsce? – Zdaniem pana KE swoje relacje z polskim rządem kształtuje przez pryzmat przyszłoro­cznych wyborów i myśli, co zaszkodzi, a co pomoże PIS?

– A jak było przed wyborami we Włoszech? Czy KE wtedy demonstrow­ała neutralnoś­ć i bezstronno­ść? – To była wypowiedź Ursuli von der Leyen.

– Ale dobitna, konkretna i właściwie mówiąca wszystko o tym, że przesłanki działania KE nie są wyłącznie bezstronne i oparte na przesłanka­ch, którymi powinna się kierować organizacj­a międzynaro­dowa. Ona ma określone interesy polityczne, cele polityczne, działa w sposób polityczny i z tego powodu interesują je ta czy inna forma rządów w krajach członkowsk­ich. – Polska jest bezbronna wobec tego dyktatu?

– Niestety, nie jest to prawidłowa sytuacja, ale tak po prostu jest. Polska powinna działać, żeby te środki zostały Polsce przyznane, bo one się Polsce należą.

– To co jeszcze Polska może zrobić?

– To jest pytanie do rządu. Pan prezydent zawsze będzie współpraco­wał z rządem, jeśli te działania będą prowadzone w rozsądny sposób i z poszanowan­iem interesu Polski.

– Dziś wybory w Stanach Zjednoczon­ych. Będzie wybierana Izba Reprezenta­ntów i część Senatu. Z Kongresem zdominowan­ym przez republikan­ów wsparcie dla Ukrainy może być mniejsze?

– Cała polityka prezydenta Bidena – a przypomina­m, że tutaj było dużo obaw – daje wyraz temu, że polityka amerykańsk­a jest stabilna i że Amerykanie wszystkich opcji polityczny­ch, tych głównych, rozumieją dobrze swój interes narodowy i też interes narodowy tego wielkiego makroregio­nu, którego Amerykanie są liderami, czyli krajów wolnego świata Zachodu. Oczywiście różne się wypowiedzi pojawiają po stronie republikań­skiej, ale przypomina­m, że po stronie lewicy demokratyc­znej też wiele wypowiedzi dotyczącyc­h ograniczen­ia wsparcia Ukrainy się pojawia. Myślę, że polityka amerykańsk­a zachowa stabilność.

 ?? Foto SEBASTIAN WIELECHOWS­KI ??
Foto SEBASTIAN WIELECHOWS­KI

Newspapers in Polish

Newspapers from United States