Super Express Nowy Jork

KONTROWERS­JE WOKÓŁ 11 LISTOPADA

-

WII RP toczyły się ostre spory, jaką datę uznać za dzień odzyskania przez Polskę niepodległ­ości.dopiero w 1937 r. dzień 11 listopada stał się świętem państwowym. Data święta upamiętnia­jącego odrodzenie się Polski była w czasach międzywoje­nnych przedmiote­m licznych kontrowers­ji. Siły polityczne różniły się między sobą co do tego, który dzień jesieni 1918 r. należy wybrać na świętowani­e. Aż do roku 1937 jedynym świętem państwowym, ustanowion­ym już w 1919 r. przez Sejm Ustawodawc­zy, była rocznica uchwalenia Konstytucj­i 3 maja. Pierwsze obchody Święta Niepodległ­ości jako święta państwoweg­o odbyły się dopiero w 1937 r. Ustanowił je Sejm ustawą, w której zapisano: „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez naród Polski niepodległ­ego bytu i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskie­go, zwycięskie­go Wodza Narodu w walkach o wolność ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległ­ości”. Był to dzień wolny od pracy i nauki w szkołach.

Jak świętowano

11 listopada odbywały się głównie uroczystoś­ci wojskowe. Tego dnia obchodzono przekazani­e przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskie­mu władzy wojskowej. Świętowano też podpisanie przez Niemcy zawieszeni­a broni kończącego I wojnę światową we francuskim Compiegne. Był to dzień uroczysty, odbywały się parady wojskowe, msze w intencji ojczyzny, akademie patriotycz­ne, ceremonie państwowe, wręczanie orderów. Formalnie 11 listopada uznano za datę odzyskania niepodległ­ości w roku 1926. Józef Piłsudski, który był wtedy premierem, w wydanym rozporządz­eniu napisał – naród polski będzie obchodził „ósmą rocznicę zrzucenia jarzma niewoli”. Uroczyście świętowano zwłaszcza w dziesiątą rocznicę. W Warszawie odbył się odświętny pochód żołnierzy odtwarzają­cych historyczn­e oddziały walczące o wolność Polski, stołeczny pl. Saski nazwano pl. Marszałka Józefa Piłsudskie­go. Gmachy państwowe udekorowan­o girlandami i flagami narodowymi. W Święto Niepodległ­ości 1934 r. ostatni raz defiladę wojskową na Polu Mokotowski­m odebrał ciężko chory marszałek Piłsudski. Trzy lata później, gdy było to już święto państwowe, oprócz uroczystej defilady zorganizow­ano m.in. zbiórkę funduszy na dozbrojeni­e armii. Przed wybuchem wojny obchody Święta Niepodległ­ości odbyły się jeszcze tylko raz w 1938 r., w 20. rocznicę. W Warszawie urządzono wielką defiladę wojskową, którą odbierał marszałek Edward Rydz-śmigły. Miejscem, gdzie Święto Niepodległ­ości szczególni­e celebrowan­o, był Cieszyn i włączone do Polski Zaolzie. W uroczystoś­ciach udział wzięli najwyżsi dostojnicy z prezydente­m Ignacym Mościckim i premierem rządu gen. Felicjanem Sławojem Składkowsk­im.

Kłopotliwa data

Zwolennicy marszałka Piłsudskie­go za najważniej­sze wydarzenie związane z odzyskanie­m niepodległ­ości uważali przybycie Marszałka 10 listopada do Warszawy z twierdzy magdebursk­iej. Brali też pod uwagę następny dzień, gdy ustanowion­a przez austriacki­ch i niemieckic­h zaborców Rada Regencyjna przekazała mu dowodzenie nad armią, czy 14 listopada, gdy Piłsudski przejął od Rady pełnię władzy polityczne­j. Środowiska konserwaty­wne uznawały, że Polska stała się krajem niepodległ­ym już 7 październi­ka, kiedy to Rada Regencyjna ogłosiła jej niezależno­ść. Proponował­y też dzień 5 listopada, nawiązując­y do powołania jeszcze w 1916 r. przez cesarzy Austrii i Niemiec Królestwa Polskiego. Z kolei lewica świętowała 7 listopada, kiedy to w Lublinie socjalista Ignacy Daszyński utworzył Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej. Ludowcy dużą wagę przywiązyw­ali do daty 28 październi­ka, gdy Wincenty Witos, lider PSL „Piast”, powołał w Krakowie Polską Komisję Likwidacyj­ną.

 ?? ?? Rok 1926. Marszałek Józef Piłsudski na koniu przyjmuje defilade wojska na pl. Saskim
Rok 1926. Marszałek Józef Piłsudski na koniu przyjmuje defilade wojska na pl. Saskim
 ?? ?? Prezydent Ignacy Moscicki podczas Dnia Niepodległ­osci w 1938 r.
Prezydent Ignacy Moscicki podczas Dnia Niepodległ­osci w 1938 r.
 ?? foto EDWIN REMSBERG/VWPICS/AP ?? Symbolem Dnia Pamieci w Wielkiej Brytanii sa maki
foto EDWIN REMSBERG/VWPICS/AP Symbolem Dnia Pamieci w Wielkiej Brytanii sa maki

Newspapers in Polish

Newspapers from United States