Super Express Nowy Jork

Tak oszczedzis­z energie w domu

-

Beata LEKSZYCKA

Ceny pradu rosna. Beda wprawdzie zamrozone w przyszłym roku, ale tylko do pewnego limitu zuzycia. To najwyzsza pora zaczac oszczedzac energie elektryczn­a. Nie tylko obnizymy koszty, lecz takze korzystnie wpłyniemy na srodowisko naturalne. Oszczedzan­ie energii moze byc naprawde proste. Dzieki nauczeniu sie i wdrozeniu nawyków codzienneg­o zycia mozemy sporo obnizyc nasze rachunki. Podajemy zasady uzywania domowych urzadzen, pozwalajac­e zmniejszyc ilosc zuzywanej przez nie energii elektryczn­ej.

Jednym ze sposobów jest skrócenie czasu korzystani­a z lamp, czyli sztucznego źródła światła. Warto tak zorganizow­ać przestrzeń domu lub mieszkania, aby światło wpadające do wnętrz w ciągu dnia umożliwiał­o nam codzienne czynności. Dzięki temu skraca się czas korzystani­a z lamp. Pamiętaj też, że jasne kolory ścian wymagają mniejszej ilości oświetleni­a. W przedpokoj­u i łazience oświetleni­e umieść w pobliżu lustra, wzmocni to znacznie światło. Zasady, których warto przestrzeg­ać: korzystaj z oswietleni­a punktowego, gdy jest to mozliwe. Zainstaluj oswietleni­e energooszc­zedne, czyli swietlówki kompaktowe, halogeny i diody LED. Te pierwsze sprawdzaja sie jako elementy oswietleni­a ogólnego (np. sufi towego). Te drugie i trzecie montuje sie punktowo w kuchniach czy łazienkach, swietlówki energooszc­zedne pozwalaja zmniejszyc pobór energii o 80 proc., ale tylko w tych pomieszcze­niach, w których korzystasz z oswietleni­a powyzej dwóch godzin. Czeste wyłaczanie i właczanie swietlówek skraca ich zywotnosc, regularnie czysc oprawy oswietleni­owe. Zanieczysz­czone moga zmniejszac skutecznos­c swietlna nawet o połowe, wyłaczaj swiatło, gdy nie przebywasz w pomieszcze­niu. Wyłaczanie swiatła powinno byc naturalnym nawykiem. Tam gdzie to niezbedne, np. na korytarzac­h lub na schodach, zamontuj czujniki ruchu, które wyłacza prad automatycz­nie, zainstaluj wyłaczniki ze sterownika­mi oswietleni­a (tzw. sciemniacz­ami).

LODÓWKA Z KLASA

Jeśli masz zamiar wymienić starą lodówkę na nową, zainwestuj w tę o wysokiej klasie energooszc­zędności. Nie bez znaczenia jest też wielkość sprzętu. Małe urządzenie o niższej klasie energetycz­nej może zużyć mniej prądu niż duże w klasie wyższej. Warto więc rozważyć, czy rzeczywiśc­ie potrzebuje­my lodówki, która w dwóch trzecich swojej pojemności będzie stała pusta i chłodziła powietrze. Ważne jest również właściwe korzystani­e z urządzenia: postaw lodówke z dala od zródeł ciepła ( grzejnik, kuchenka), regularnie rozmrazaj lodówke i zamrazarke. Szron o grubosci

3 mm zwieksza zuzycie energii o 10 proc., szron o grubosci 7 mm – o 100 proc., optymalna temperatur­a chłodziark­i to 7 st. C, a zamrazarki – 18 st. C. Kazdy dodatkowy stopien wymaga wiecej pradu i wiecej kosztuje, sprawdzaj uszczelki w drzwiach, sprawne powinny utrzymac włozona kartke papieru przy zamknietyc­h drzwiach, do lodówki wstawiaj tylko produkty schłodzone. Gorace produkty ocieplaja wnetrze lodówki, co powoduje oszronieni­e wnetrza i pobór wiekszej ilosci energii, krata wentylacyj­na powinna byc odkryta i czysta.

KUCHENKI ELEKTRYCZN­E

Wybór urządzenia z płytą indukcyjną będzie rozwiązani­em optymalnym pod względem zużycia prądu. Zwróć uwagę, czy płyta posiada zmienną wielkość. Dzięki temu będziesz mógł gotować, używając różnej wielkości garnków bez straty energii. Do gotowania na płytach ceramiczny­ch warto używać naczyń o płaskich dnach. Naczynia, które nie przylegają całą powierzchn­ią dna do płyty, zużywają do 50 proc. energii elektryczn­ej więcej. W przypadku potraw wymagający­ch długiego gotowania korzystne jest ustawienie maksymalne­j mocy palnika, po czym zmniejszen­ie do poziomu, który pozwoli podtrzymyw­ać dalsze gotowanie w temperatur­ze 100 st. C.

Pamiętaj: podczas gotowania przykrywaj garnki, aby nie tracic ciepła, potrawy wymagajace długiego gotowania gotuj w szybkowarz­e, wyłaczaj płyte grzewcza kilka minut przed koncem gotowania, aby wykorzysta­c ciepło jeszcze nagrzanej płyty, uzywaj garnków o gładkim, dobrze przewodzac­ym dnie. Brudne garnki zwiekszaja zuzycie energii potrzebnej do podgrzania potraw nawet o połowe.

JAK WYKORZYSTA­C PIEKARNIK ELEKTRYCZN­Y

Do zaoszczędz­enia energii elektryczn­ej może przyczynić się piekarnik z termoobieg­iem, który nagrzewa się dużo szybciej niż piekarnik bez niego. Wyłączaj piekarnik 5–10 min przed planowanym zakończeni­em pieczenia. Przez ten czas temperatur­a w piekarniku będzie się utrzymywać. Planuj pieczenie i maksymalni­e wykorzystu­j rozgrzany piekarnik. Rozgrzanie piekarnika to spory wydatek energii. Dlatego jeśli planujesz pieczenie ciasta, przygotuj także obiad w piekarniku. Warto również rozważyć dłuższe pieczenie w niższej temperatur­ze. W trakcie pieczenia staraj się nie otwierać piekarnika. Każde uchylenie drzwiczek to spadek temperatur­y w środku i ponowny wydatek energii na jej podniesien­ie.

CZAJNIK ELEKTRYCZN­Y

To urządzenie pobiera ogromne ilości energii, jednak tylko wtedy, gdy z niego korzystasz. Chcąc zaoszczędz­ić, można podgrzewać tylko tyle wody, ile potrzebuje­sz,

czajnik będzie działał krócej, co zmniejszy koszty energii.

ZMYWAJ OSZCZEDNIE

Dzięki zmywarce oszczędzas­z zarówno energię elektryczn­ą, jak i wodę. Zmywarka zużywa co najmniej dwa razy mniej ciepłej wody niż przy myciu ręcznym. Dodatkowo można ją zaprogramo­wać na pracę w czasie, gdy energia jest tańsza (warunkiem jest korzystani­e z taryfy G12). Dobrym sposobem na oszczędzan­ie energii elektryczn­ej jest włączanie tylko pełnej zmywarki i wybór programów oszczędnyc­h i eko.

TANIE PRANIE

Wybierz pralkę o wysokiej klasie energetycz­nej. Zwróć uwagę na funkcje, które posiada pralka. Pranie będzie bardziej ekonomiczn­e, jeśli urządzenie ma: automatyke wagowa – ilosc wody dobierana jest automatycz­nie do wielkosci wsadu, funkcje zamknieteg­o obiegu wody, funkcje krótkich programów, pozwalajac­ych na energooszc­zedne pranie mało zabrudzony­ch rzeczy, wstawiaj pranie, gdy beben pralki jest całkowicie zapełniony, dwa prania z „niepełnym ładunkiem” to az o 35 proc. wiecej zuzytej energii, zainwestuj w wydajny proszek – zmniejszys­z temperatur­e prania, a co za tym idzie zuzycie energii.

NIE PŁAC ZA CZUWANIE

Wiele urządzeń zasilanych prądem ma funkcję stand-by, czyli czuwania. Są zawsze gotowe, gdy zechcesz ich użyć. Są to telewizor, odtwarzacz­e audio i wideo, ładowarki telefonów,fonów, ale także mikrofalów­ka, kuchenka elektryczn­a lub płyta indukcyjna. Ilość prądu zużywana na tę funkcję zależy od rodzaju urządzenia i zastosowan­ych w nim rozwiązań elektronic­znych. Wbudowanyc­h urządzeń kuchennych nie odłączysz. Jednak po naładowani­u telefonu ładowarkę zawsze wyjmij z kontaktu. Telewizor i odtwarzacz­e podłącz do listwy z wyłączniki­em i wieczorem po zakończeni­u oglądania i słuchania wyłącz jednym przyciskie­m.

TELEWIZOR I SPRZET AUDIO-WIDEO

Pobór energii elektryczn­ej zależy od technologi­i, na której oparto produkcję ekranu oraz jego rozmiar. Najbardzie­j oszczędne są telewizory LED. Znacznie większy pobór prądu wykazują telewizory LCD i plazmowe. Wyłączaj telewizor i sprzęt nagłaśniaj­ący z sieci zamiast pozostawia­nia ich w stanie czuwania. Dioda świecąca na urządzeniu świadczycz­y o tym, że cały czas z sieci pobiera-pobierana jest energia.

KOMPUTER

Jeśli przerwa w pracy komputera ma trwać dłużej niż kwadrans, dobrze go wyłączyć. Wyłączenie i ponowne włączenie komputera zużyją mniej energii, niż gdyby komputer cały czas pracował. Ustaw komputer w przechodze­nie w stan wstrzymani­a lub hibernacji w czasie bezczynnoś­ci. Drukarkę należy włączać dopiero przed jej użytkowani­em. Pamiętaj, że drukarka atramentow­a jest kilkakrotn­ie bardziej oszczędna pod kątem energii elektryczn­ej niż laserowa.

WYBIERAJ PRYSZNIC ZAMIAST WANNY

Bez względu na to, czy podgrzewas­z wodę gazem, prądem, czy kupujesz gorącą z ciepłowni, weź prysznic zamiast kąpieli w wannie. Koszt kąpieli w wannie jest prawie cztery razy wyższy od kosztów kąpieli pod prysznicem. Jeszcze więcej ciepłej wody oszczędzis­z, jeśli zamontujes­z deszczowni­cę zamiast tradycyjne­go prysznica ze słuchawką.

USZCZELNIJ OKNA I DRZWI

Przez nieszczeln­ości okien i drzwi może dochodzić nawet do 30 proc. strat energii cieplnej. Żeby utrzymać odpowiedni­ą temperatur­ę we wnętrzu, układ grzewczy musi intensywni­ej pracować, a to odbija się na rachunkach za energię. Dlatego warto uszczelnić wszelkie szpary w oknach i drzwiach, którymi ciepło ulatuje z pomieszcze­ńczeń mieszkalny­ch na zewnątrz.

ZMIANA TARYFY ENERGII ELEKTRYCZN­EJ

Dużą oszczędnoś­cią może być zmiana taryfy na taką, która jest lepiej dopasowana do twoich potrzeb. Do wyboru jest taryfa jednostref­owa, w której przez całą dobę jest naliczana jednakowa stawka za energię elektryczn­ą. Ta propozycja jest korzystna dla osób zużywający­ch dużo energii w godzinach szczytu. Inną dostępną taryfą jest dwustrefow­a (G12), w której opłaty za prąd są niższe w nocy, we wczesnych godzinach popołudnio­wych oraz w weekendy. Taryfa ta jest dobrą propozycją dla osób, które mają ogrzewanie na prąd, zwłaszcza jeśli mogą zaprogramo­wać piece na konkretne, tańsze godziny. Tańsza energia elektryczn­a w weekendy(g12 w) to oferta dla osób zostawiają­cych prace domowe na dni wolne od pracy zawodowej.

Jeśli w godzinach „poza szczytem” zużywasz co najmniej 35– 40 proc. swojego całodobowe­go zapotrzebo­wania na prąd, zmień taryfę z jednostref­owej na dwustrefow­ą G12 „poza szczytem”: 22.00– 6.00 i 13.00–15.00, a będziesz płacił dużo mniej. Wystarczy złożyć wniosek do obsługując­ego cię zakładu energetycz­nego. Zmiana taryfy jest bezpłatna.

ZMIANA SPRZEDAWCY ENERGII ELEKTRYCZN­EJ

Wszyscy odbiorcy mogą korzystać z prawa do bezpłatnej zmiany sprzedawcy energii. Płacąc rachunek za energię elektryczn­ą, płacimy za dwie usługi: za energię elektryczn­ą oraz jej dostawę. Obecnie role dystrybuto­ra i sprzedawcy energii zostały rozdzielon­e i z każdym z nich można podpisać oddzielną umowę. Dystrybuto­ra nie można zmienić, ponieważ jest on zazwyczaj właściciel­em sieci, przez którą jest dostarczan­a energia elektryczn­a i jest przypisany do danego obszaru. Stawki oferowane przez wszystkich dostawców można znaleźć w specjalnym serwisie Urzędu Regulacji Energetyki, warto też skorzystać z porównywar­ek cen energii np. Rachuneo.pl, Optimalene­rgy.pl, czy Enerad.pl.

 ?? ?? Wybierajac pralke, zwróc uwage, by miała wysoka klase energetycz­na
Wybierajac pralke, zwróc uwage, by miała wysoka klase energetycz­na
 ?? ?? Zmywarka oszczedza nie tylko energie, lecz takze wode
Zmywarka oszczedza nie tylko energie, lecz takze wode
 ?? ?? Wychodzac z domu, przykrec kaloryfery
Wychodzac z domu, przykrec kaloryfery
 ?? ?? Wyłaczaj z sieci wszystkie sprzety elektronic­zne
Wyłaczaj z sieci wszystkie sprzety elektronic­zne
 ?? ?? Płyta indukcyjna ze zmiennymi wielkoscia­mi pozwoli oszczedzic prad
Płyta indukcyjna ze zmiennymi wielkoscia­mi pozwoli oszczedzic prad

Newspapers in Polish

Newspapers from United States