Super Express Nowy Jork

250 tysiecy mieszkan bedzie czekac na uchodzców

- Rozmawiał JACEK PRUSINOWSK­I, SAN

Radio Plus: – Czy mozemy spodziewac sie drugiej zimowej fali uchodzców z Ukrainy?

Agnieszka Ścigaj: – Na pewno musimy być na to przygotowa­ni. Natomiast ukraińscy politycy przekonują, że tak dużej fali jak w ubiegłym roku nie będzie. Trwają odprawa z wojewodami i sprawdzeni­e miejsc m.in. zbiorowego zakwaterow­ania, które już wcześniej się sprawdziły.

– O ilu miejscach zakwaterow­ania mowa?

– (…) Zobaczymy, jak ten ruch będzie wyglądać. Jak dotąd nie wzrosła liczba osób przekracza­jących granice.

– Zima tuz- tuz. Moga sie zaczac problemy z ogrzewanie­m?

– Musimy być na to przygotowa­ni.

– O jakiej skali mowa?

– Sprawdzamy miejsca zakwaterow­ania zbiorowego. Mowa o ponad 100 tys. miejsc (…). W tym momencie mamy ustawę, która od razu zabezpiecz­y środki finansowe. Mamy fundusz pomocowy, który jest sprawnym narzędziem pozwalając­ym wykonać przepływ pomiędzy samorządam­i, więc powinno być sprawniej i szybciej. Ufam politykom ukraińskim, którzy robią wszystko, żeby ta migracja była bardziej wewnętrzna.

– Trwaja prace nad ustawa regulujaca sytuacje obywateli Ukrainy w Polsce. Od 1 lutego uchodzcy, którzy beda w Polsce ponad 120 dni, beda musieli pokryc 50 proc. kosztów zakwaterow­ania, a od 1 maja 2023 r. bedzie to juz 75 proc. kosztów. Czy uchodzcy poradza sobie, majac z tyłu głowy takie rozwiazani­a?

– Wspomniane rozwiązani­a dotyczą głównie tych Ukraińców, którzy są w miejscach zbiorowego zakwaterow­ania. Mowa o ok. 70 tys. To część, która pracuje. Duża część z nich już pracuje, czyli ma środki na utrzymanie i funkcjonow­anie. Ci ludzie szukają na własną rękę mieszkań. Oczywiście równolegle do tych założeń przygotowu­jemy programy integracji, które np. w mniejszych gminach udostępnią większą ilość mieszkań na wynajem, czyli zaadaptowa­nie pewnych pustostanó­w, m.in. adresowany­ch do uchodźców, więc to będzie taki motywator równolegle z zatrudnien­iem w mniejszych miejscowoś­ciach.

– To znaczy?

– To będzie mechanizm, który, mam nadzieję, przećwiczy­my i to będzie przełom w polityce społecznej (…). To projekt nie tylko mojego autorstwa. Generalnie wypracowan­y z samorządam­i. To jest akurat 250 tys. mieszkań, które czekają i mają różny status prawny.

– Czyli pół miliona osób moze znalezc w nich miejsce schronieni­a?

– Tak. To ważne, żeby połączyć pewne mechanizmy. Społeczne inicjatywy mieszkanio­we to rzeczy, które pojawiły się w polskim prawie w mechanizma­ch finansowan­ia w różnych resortach i one mają charakter ciągły (…). To wszystko jest już dotowane i funkcjonuj­e w różnych resortach. Wspomniane rozwiązani­a prawne w ustawie o uchodźcach znajdują się tam i umożliwiaj­ą np. społecznym agencjom powstanie i współpracę z organizacj­ami pozarządow­ymi, które w tej chwili świadczą zakwaterow­anie dla tych uchodźców i będą mogły za chwilę mieć dostęp do mieszkań na wynajem.

– Wracajac na chwile do tych tworzonych przez cały czas przepisów, jezeli chodzi o odpłatnosc za miejsca noclegowe. Jezeli kogos nie bedzie stac na to zakwaterow­anie od 1 lutego, to w lutym trafi na bruk?

– Nie. Nikt nie trafi na bruk, bo to mechanizm, który został zapowiedzi­any i sprawił, że Ukraińcy wychodzą z tych miejsc zakwaterow­ania, bo lepiej jest mieszkać w mieszkaniu niż płacić za miejsce zbiorowe. Natomiast moment, kiedy to będzie wprowadzon­e, jeszcze jest dyskutowan­y w uzgodnieni­ach międzyreso­rtowych. Dodam, że już prawie rok wspieramy te rodziny. To jest też taki moment w historii, żeby ludziom nie odbierać własnej inicjatywy i żeby nie uczyć ich wyuczonej bezradnośc­i. Nie wszyscy są zdecydowan­i, żeby dłużej zostać, ale jednak mają dzieci, są rodziny, więc warto, żeby trochę próbowali się usamodziel­nić i jednocześn­ie w tym momencie w lutym już będą gotowe mechanizmy czy rozwiązani­a prawne, które umożliwią szukanie miejsca pracy i zakwaterow­ania. Nie tylko w Warszawie, nie tylko w Krakowie czy we Wrocławiu, bo tu będzie ciężko, jeżeli chodzi o mieszkania, ale właśnie w innych miejscowoś­ciach, które są otwarte, bo mają pracę.

 ?? ?? Agnieszka Scigaj, minister ds. integracji społecznej
Mieszkancy Ukrainy uciekaja z terenów owładniety­ch wojna
Agnieszka Scigaj, minister ds. integracji społecznej Mieszkancy Ukrainy uciekaja z terenów owładniety­ch wojna

Newspapers in Polish

Newspapers from United States