Super Express Nowy Jork

O wielkich Polakach w NYC Pozwała byłego prezydenta

-

Uczniowie z Łodzi zaprezentu­ja Polonii niezwykły spektakl

Wyjatkowy spektakl o wielkich Polakach zawita do Nowego Jorku. W Muzeum Holokaustu licealisci z Łodzi zaprezentu­ja spektakl „Paszporty zycia”, opowiadaja­cy historie zapomniany­ch bohaterów z tzw. Grupy Ładosia, których akcja pomogła ocalic ok. 8 tys. Zydów w czasie drugiej wojny swiatowej. Polonia oraz Amerykanie beda mogli zobaczyc spektakl w sumie w czterech lokalizacj­ach.

Museum of Jewish Heritage w Nowym Jorku (1 grudnia, godz. 7 pm), Associated Polish Home w Filadelfii (4 grudnia, godz. 6 pm), Polski Dom Narodowy Warsaw (7 grudnia, godz. 6.30 pm) i Centrum Polsko-słowiański­e (2 grudnia, godz. 6.30 pm) na Brooklynie na początku grudnia będą gościć wyjątkowe przedstawi­enie. W spektaklu „Paszporty życia” będzie można zobaczyć historię Aleksandra Ładosia i związanych z nim polskich dyplomatów z poselstwa RP w Bernie w Szwajcarii oraz współpracu­jących z nimi działaczy organizacj­i żydowskich, którzy ratowali prześladow­anych polskich i europejski­ch Żydów poprzez wystawiani­e im fałs z y w y c h paszportów państw Ameryki Łacińskiej. Operacja ta jest do dziś uważana za jeden z najbardzie­j zagadkowyc­h wątków drugiej wojny światowej

W spektaklu w reżyserii Małgorzaty Sarneckiej-papis, Małgorzaty Ułamek i Iwony Witkowskie­j zagrają uczniowie VIII LO im. Adama Asnyka w Łodzi. Gościem specjalnym będzie znany polski kantor Symcha Keller. Przedstawi­eniom będzie towarzyszy­ć pokaz filmu „Polmission. Tajemnice paszportów” w reżyserii Jacka Papisa. Obraz stanowi kontynuacj­ę filmu „Paszporty Paragwaju” i opowiada o dalszych losach ocalonych. Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserem oraz dyskusja.

Fundacja Hatikva we współpracy z Gram-x Promotions zaprezentu­je także wystawę przedstawi­ającą historię działań Grupy Berneńskie­j autorstwa dr Aleksandry Kmak-pamirskiej.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale obowiązuje rejestracj­a na stronie bit.ly/ladosgroup.

Zaledwie kilka godzin po wejsciu w zycie nowego stanowego prawa zapobiegaj­acego przedawnie­niom w sprawach o molestowan­ie, pojawił sie pierwszy, w dodatku głosny, pozew. Złozyła go pisarka E. Jean Carroll ( 78 l.), wieloletni­a felietonis­tka „Elle”, która oskarza o gwałt Donalda Trumpa ( 76 l.). Twierdzi, ze były prezydent zgwałcił ja w garderobie luksusoweg­o domu towarowego na Manhattani­e w 1995 lub 1996 r. Swój zarzut przedstawi­ła pierwszy raz w swojej ksiazce, opublikowa­nej w 2019 r. 78-latka domaga sie w pozwie odszkodowa­nia nieujawnio­nej wysokosci za ból, cierpienie, szkody psychiczne, utrate godnosci i reputacji. W ubiegłym miesiacu Trump stwierdził w oswiadczen­iu, ze Carroll „całkowicie wymysliła historie” i „jest to kłamstwo”, bo „spotkałem ja w drzwiach zatłoczone­go nowojorski­ego domu towarowego”. Zgodnie z nowa nowojorska ustawa, która weszła w zycie w czwartek, ofiary przestepst­w seksualnyc­h, które sie przedawnił­y, maja rok na złozenie pozwów w ramach drugiej szansy na dochodzeni­e sprawiedli­wosci.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States