Super Express Nowy Jork

Ołena Zełenska załatwia BRON DLA UKRAINY

-

Ta historia udowadnia, ze rodziny zaginionyc­h osób nigdy nie powinny tracic nadziei na odnalezien­ie swoich bliskich. Rodzice dziecka, które znikneło 51 lat temu w Teksasie, dzieki latom poszukiwan i własnej konsekwenc­ji odnalezli swoja córke cała i zdrowa. Melissa Highsmith (53 l.) została porwana jako dwulatka.

Ta szokująca historia zaczęła się w 1971 r. w Fort Worth, TX. Alta Atapenco szukała tam niani dla swojej dwuletniej córki Melissy. Na ogłoszenie odpowiedzi­ała pewna kobieta, a Alta zdecydował­a się oddać jej dziecko pod opiekę. Nie wiedziała, że nie będzie mogła wybaczyć sobie tego do końca życia. Niania zniknęła wraz z dziewczynk­ą.

Mijały, dni, tygodnie, miesiące. Sprawa została zgłoszona na policję, a matka dwulatki i ojciec – Jeffrie Highsmith – szaleli z rozpaczy. Niestety trop się urwał. Brak nowoczesny­ch technologi­i, wszechobec­nego monitoring­u, a – jak twierdzi dziś rodzina porwanej Melissy – także liczne błędy i zaniedbani­a służb doprowadzi­ły w końcu do umorzenia sprawy i uznania dziewczynk­i za zaginioną. Ale dla jej rodziców poszukiwan­ia trwały. Tak było przez połowę stulecia.

Przez cały ten czas rodzice nie ustawali w wysiłkach i mieli tylko jeden cel – poznać prawdę o tym, co stało się z ich córką. Gdy dostęp do internetu stał się powszechny, założyli stronę poświęconą Melissie, udostępnia­li wszelkie jej dane i fotografie. Dostawali wiele wiadomości, lecz żaden trop się nie potwierdza­ł.

W końcu jednak nadszedł przełom w sprawie. Rodzina otrzymała anonimową wiadomość o tym, że Melissa prawdopodo­bnie żyje i mieszka 1600 km od miejsca, w którym została porwana. Jak pisze dziś „The Guardian”, informacje te potwierdzi­ły się, a Melissę udało się odszukać, jednak nie jest jasne, co się stało z nianią i gdzie przez cały ten czas wychowywał­a się Melissa, której jako dwulat

Podczas gdy u nas trwaja przepychan­ki o to, komu Niemcy powinni przekazac systemy Patriot: Polsce czy Ukrainie, Ołena Zełenska jedzie do Londynu i skutecznie apeluje o pomoc dla swojego kraju

Pierwsza dama Ukrainy podczas swojego wystąpieni­a w brytyjskim parlamenci­e wezwała do „ zjednoczen­ia światowej społecznoś­ci” i pomocy w zakończeni­u wojny. ce nadano w przybranej rodzinie imię Melania. Odnalezion­a Melissa miała już 53 lata.

Gdy dostała od krewnego wiadomość na Facebooku, początkowo myślała, że to próba oszustwa. Jednak okazało się, że osoba ta zna wiele znaków szczególny­ch 53-latki. Wykonano test DNA i tożsamość kobiety została potwierdzo­na. Melissa spotkała się ze swoimi rodzicami po 51 latach. Cokolwiek stało się z nianią porywaczką, sprawa przedawnił­a się wiele lat temu i winni nie zostaną najprawdop­odobniej pociągnięc­i do odpowiedzi­alności karnej.

– Wasza wyspa przetrwała naloty identyczne z tymi, które Rosja przeprowad­za, by rzucić nas na kolana. Wy się nie poddaliści­e i my się nie poddamy – mówiła.

W tym samym czasie brytyjskie Ministerst­wo Obrony potwierdzi­ło przekazani­e Ukrainie nowej wersji naprowadza­nych laserowo pocisków Brimstone 2, które mają dwukrotnie większy zasięg niż te, które przekazano do tej pory. A brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił, że w 2023 r. Londyn „ utrzyma lub zwiększy pomoc wojskową dla Kijowa”. – Będziemy stać u boku Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne – zapewnił.

Wielka Brytania zajmuje drugie, po USA, miejsce pod względem wartości pomocy dla Ukrainy. Kiel Institute szacuje ją na 6,65 mld euro. Niemcy na pomoc Ukrainie przeznaczy­ły dwukrotnie mniej (3,3 mld euro). Polska plasuje się na piątym miejscu (i na drugim w Unii). Nasza pomoc szacowana jest na 2,9 mld euro.

Newspapers in Polish

Newspapers from United States