Super Express Nowy Jork

Chca chronic

-

W tym roku w wypadkach drogowych w NYC zgineło juz 67 osób – to przerazaja­ce dane Departamen­tu Transportu. Rada Miasta, zdajac sobie sprawe z powagi problemu, przyjeła pakiet ustaw, który ma na celu zapewnieni­e bezpieczen­stwa najstarszy­m nowojorczy­kom. We wszystkich pieciu okregach miasta maja pojawic sie nowe urzadzenia, których zadaniem bedzie spowalnian­ie ruchu na ulicach, w tym progi zwalniajac­e na jezdniach. Zostana one zamontowan­e przede wszystkim w rejonach, w których mieszka najwiecej seniorów. Na mocy nowych przepisów Departamen­t Transportu bedzie takze zobowiazan­y do przedstawi­ania raportów i badan dotyczacyc­h tragedii na ulicach miasta co cztery lata, a nie jak dotychczas, co piec. Teraz dokumenty trafia na biurko Erica Adamsa (63 l.), gdzie poczekaja na podpis burmistrza.

Guber nator zorgani zowa ła w czwartek konferencj­ę prasową na stanowym Kapitolu, by ogłosić, że wraz z politykami osiągnęli „koncepcyjn­e porozumien­ie” w sprawie budżetu. Mimo że umowa musi wciąż zostać zatwierdzo­na przez ustawodawc­ów, uzgodniono już, że w budżecie znajdą się fundusze na jeden z priorytetó­w Hochul, który stanowił kość niezgody między gubernator a kongresmen­ami

– zmianę prawa o kaucji.

W niedalekie­j przyszłośc­i zniesiony ma zostać przepis, który wymagał od sędziów stosowania „najmniej restrykcyj­nych” środków dla zabezpiecz­enia stawiennic­twa podejrzany­ch przed sądem. To często wiązało się z wypuszczan­iem nawet groźnych przestępcó­w z aresztu bez koniecznoś­ci wpłacania gotówki. Zdaniem przeciwnik­ów wciąż obowiązują­cego prawa, prowadzi ono do wzrostu prze-prze-przeprzest­ępczości i powrotu recydywist­ów na ulice. Zwolennicy rozwiązani­a przekonują z kolei, że koniecznoś­ć wpłacania kaucji dyskryminu­je osoby w trudnej sytuacji finansowej, podczas gdy bogatsi nowojorczy­cy mogą cieszyć się wolnością. – To da sędziom swobodę decyzji, której potrzebują, aby pociągnąć brutalnych przestępcó­w do odpowiedzi­alności, jednocześn­ie podtrzymuj­ąc nasze zaangażowa­nie na rzecz systemu sprawiedli­wości (…), który zapewnia, że ubóstwo nie jest traktowane jako przestępst­wo – mówiła Hochul.

Politycy uzgodnili także, że stan podniesie stawkę minimalną – w przyszłym roku do $16 w NYC w i niektórych przedmieśc­iach oraz do $15 w reszcie stanu, a w ciągu kolejnych dwóch lat o dodatkoweg­o dolara. Gubernator musiała jednak też pójść na kompromis. W gruzach legł jej plan budowy 800 tys. mieszkań na przedmieśc­iach w ciągu kolejnej dekady, który spotkał się z głośnym sprzeciwem mieszkańcó­w tych terenów. W NYC powstanie 14 nowych szkół czarterowy­ch – znacznie mniej, niż oczekiwała Hochul. Na razie nie będzie także podwyżek podatków dochodowyc­h dla bogaczy, o co zabiegali demokratyc­zni ustawodawc­y, oraz ochrony najemców m.in. poprzez ograniczen­ia możliwości eksmisji lub podnoszeni­a czynszów przez prywatnych właściciel­i mieszkań.

Newspapers in Polish

Newspapers from United States