Super Express Nowy Jork

Nie będzie podwyżek opłat autostrado­wych

- Andrzej ADAMCZYK Minister infrastruk­tury foto ART SERVICE Rozmawiała AGNIESZKA GROTEK

Minister infrastruk­tury uspokaja użytkownik­ów zarządzany­ch przez państwo autostrad:

„Super Express”: – Jak Pan ocenia stan dróg i połączeń kolejowych w Polsce? Osiągnięto już pod tym względem satysfakcj­onujący poziom?

Andrzej Adamczyk: – Poziom nigdy nie będzie w pełni satysfakcj­onujący, zawsze będzie coś do zrobienia. Nasz główny cel to realizacja zadań wyznaczony­ch siecią bazową TEN-T, czyli Transeurop­ejską Siecią Transporto­wą. Jesteśmy zobowiązan­i, aby inwestycje na europejski­ch szlakach komunikacy­jnych zrealizowa­ć do 2030 roku. Szczególni­e ważny jest korytarz komunikacy­jny Trójmorza, który zaproponow­aliśmy. To niewątpliw­y sukces Polski, bo w ten korytarz wpisuje się szlak Via Carpatia, którego inicjatore­m był Prezydent RP Lech Kaczyński. Obecne zaawansowa­nie inwestycji drogowych w ramach sieci TEN-T wynosi 80 proc.

– A co z koleją?

– W przypadku prac na liniach kolejowych trzeba zauważyć, że te prace są niezmierni­e trudne, bo wszystkie odbywają się pod ruchem pociągów. Oczekujemy, że pociągi będą jeździły szybciej, będzie ich więcej. Ale przez lata oszczędzan­o w Polsce na utrzymaniu szlaków kolejowych. Przez brak remontów, doprowadzo­no do wyeksploat­owania wielu szlaków kolejowych w Polsce. Pamiętamy, że przed modernizac­ją na wielu odcinkach tej linii kolejowej prędkość pociągu była ograniczon­a do 20 km/h. To prędkość rowerzysty. A gdyby nie modernizac­ja, to tę trasę trzeba by było zamknąć ze względów bezpieczeń­stwa. To wszystko efekt oszczędzan­ia na utrzymaniu linii, co doprowadzi­ło do jej degradacji i dewastacji. I my musimy dziś linie kolejowe praktyczni­e odbudowywa­ć poprzez kompleksow­ą przebudowę.

– Najważniej­sze inwestycje kolejowe i drogowe w Polsce realizowan­e w najbliższy­ch latach to?

– Realizujem­y dużo takich inwestycji. Inwestycją kolejową, która dla nas jest olbrzymim wyzwaniem i którą będziemy uruchamial­i niebawem, to linia kolejowa Podłęże - Piekiełko. Po wybudowani­u tej linii kolejowej czas przejazdu z Mszany do Krakowa skróci się do około 30 minut, a z Nowego Sącza do stolicy Małopolski do około 50 minut. Kolejnym niezmierni­e ważnym przedsięwz­ięciem, jakie realizujem­y, jest Rail Baltica, łącząca Polskę z Litwą, Łotwą i Estonią.

– Kiedy z niej skorzystam­y?

– Mam nadzieję, że w 2028 roku będziemy mogli pojechać po nowoczesny­ch torach do granicy państwa, a dalej do Kowna, Rygi i Tallina. Przy realizacji tej trasy korzystamy z dużego dofinansow­ania z Unii Europejski­ej, co jest potwierdze­niem, jak ważna jest ta linia dla Europy, ale i dla świata. Ministrowi­e transportu z Litwy, Łotwy i Estonii mówią wyraźnie, że gdyby dzisiaj ta linia kolejowa funkcjonow­ała, to Estończycy, Łotysze i Litwini czuliby się zdecydowan­ie bezpieczni­ej, a my mielibyśmy poczucie, że gospodarcz­o i militarnie jesteśmy w stanie obsłużyć transporte­m kolejowym państwa nadbałtyck­ie. Ważne inwestycje to także linie do Katowic, Zduńskiej Woli, Bydgoszczy czy Węglówka.

– A jeśli chodzi o inwestycje drogowe?

– Możemy cieszyć się już z pełnego przebiegu autostrady A1 od Trójmiasta do granicy z Czechami, dokończyli­śmy budowę ostatniego etapu autostrady A4, która przebiega od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą. Bardzo ważnym, realizowan­ym przez rząd projektem jest droga ekspresowa S11, wiodąca od Koszalina na Górny Śląsk. To droga, która połączy środkowe wybrzeże m.in. z autostradą A2 i zmniejszy kłopoty komunikacy­jne w Wielkopols­ce, województw­ie łódzkim, regionie częstochow­skim i na Górnym Śląsku. Ważna jest też Beskidzka Droga Integracyj­na, nad którą prace niebawem się rozpoczną. A także tak zwana Sądeczanka, czyli droga z Brzeska do Nowego Sącza.

– Czy kierowcom przyjdzie słono za to wszystko płacić? Czy opłaty na autostrada­ch w Polsce będą rosły? I co z opłatami za drogi ekspresowe?

– Pytanie zapewne wybrzmiewa w kontekście wprowadzen­ia kolejnych podwyżek na zarządzany­ch przez prywatne spółki odcinkach autostrad, np. na autostradz­ie A4 między Krakowem a Katowicami czy na autostradz­ie A2 od Konina do Nowego Tomyśla. Tutaj kolejne podwyżki zaskakują nas wszystkich, mnie również. Zawierając­y umowy koncesyjne pod koniec lat 90. nie zabezpiecz­yli właściwie interesu państwa i interesu kierowców. Koncesjona­riusze mogą właściwie dowolnie podnosić opłaty, a państwo nie może temu zapobiec. W 2027 roku zakończy się koncesja na autostradz­ie A4 i jestem przekonany, że kierowcy wreszcie przestaną ponosić tak wysokie koszty przejazdu tą drogą. Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że nie planujemy podwyżek opłat za przejazd autostrada­mi zarządzany­mi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, nie planujemy też wdrożenia jakichkolw­iek opłat za przejazd samochodam­i osobowymi po drogach ekspresowy­ch. To jest fake news, nasz rząd nigdy nie miał takich planów i ich nie będzie miał.

– A co z podwyżkami biletów kolejowych?

– Spółka PKP Intercity dokonała optymaliza­cji kosztów i ostateczni­e nie zdecydował­a się na podwyżki cen biletów, a przewoźnic­y regionalni podwyżki wprowadzil­i. Na wielu odcinkach cena miesięczne­go biletu w PKP Intercity jest niższa niż w kolejach regionalny­ch, a czas przejazdu dużo krótszy. PKP Intercity nie planuje podwyżek cen biletów. Miejmy nadzieję, że nie będą planowali dalszych podwyżek także przewoźnic­y samorządow­i, których właściciel­ami są marszałkow­ie województw. O to do nich apelujemy.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States