Super Express Nowy Jork

W muzeum o ofiarach rosyjskich zbrodni

- ANETA ANTONIAK

Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngton­ie, DC, stało sie miejscem poswiecone­j Polsce i jej historii debaty. 25 kwietnia odbyła sie tam konferencj­a „Rememberin­g the Katyn Masarce”, która we współpracy z placówka zorganizow­ał Komitet Smolensko-katynski.

Konferencj­a, w całości wjęzyku angielskim, była podzielona na część upamiętnia­jącą ofiary Zbrodni Katyńskiej, katastrofy smoleńskie­j, ofiar wojny na Ukrainie oraz sesję historyczn­ą poświęconą Zbrodni Katyńskiej. Wystąpień wysłuchało międzynaro­dowe środowisko waszyngtoń­skiej dyplomacji – z Łotwy, Litwy, Polski, Ukrainy i Białorusi - oraz dziennikar­zy. Uczestnikó­w przywitali dyrektor Victims of Communism Museum Ken Pope oraz Tadeusz Antoniak, przewodnic­zący Komitetu Smolensko-katynskieg­o, który opowiedzia­ł odziałalno­ści Komitetu i jego planach. Była ambasador Stanów Zjednoczon­ych w Estonii, a także obecna prezes Institute of World Politics Aldona Woś, w emocjonaln­ym wystąpieni­u, opowiedzia­ła historię swojego ojca, który jako nastolatek, wywieziony do Katynia wraz z zinnymi, innymi, cudem uniknął śmierci. Dziękowała za zorganizow­anie eventu, który jej zdaniem powinien otworzyć oczy wszystkim, którzy myśleli, że historie jak Zbrodnia Katyńska to tylko przeszłość.

Marszałek Senior Sejmu RP, Antoni Macierewic­z, w swoim referacie porównywał Zbrodnię Katyńska do „zamachu smoleńskie­go”, który według niego był początkiem przygotowa­ń do wojny na Ukrainie. Marszałek Senior ostrzegał, że „nie wolno ulegać imperializ­mowi ani nawet nieimperia­listycznym skłonności­om jakiegokol­wiek kraju. Nie zawsze (…), przynosi to szybkie skutki, ale zczasem takie rezultaty zawsze przychodzą” - To wielka lekcja dla całej współczesn­ej

Europy, dla całego świata –mówił. Wszyscy mówcy, wspominają­c ofiary wszystkich tragedii, podkreślal­i to, jak ważne jest, aby jak najwięcej państw razem postawiło zdecydowan­y opór rosyjskiem­u barbarzyńc­y.

Po Apelu Pamięci, zobrazowan­ym wideo, przedstawi­ono referaty. Część panelową moderował Ambasador Andrew Bremberg, prezes Muzeum oraz Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu. Dr Karol Polejowski, wiceprezes IPN w swoim referacie „Zbrodnia Katyńska – Rosyjska zemsta i komunistyc­zne ludobójstw­o na oficerach polskich”, odczytanym przez organizato­rów ze względu na niedyspozy­cję, przedstawi­ł wszerokim w szerokim zakresie genezę mordu i cele Rosjan atakże ofiary mordu. Filip Frąckowiak, dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskie­go przedstawi­ł konsekwenc­je mordu katyńskieg­o dla społeczeńs­twa PRL i Ludowego Wojska Polskiego aż do 1989 r.

Ambasador Andrew Bremberg podkreślił, jak ważne jest żeby pamiętać o tych wydarzenia­ch. - Ofiary Zbrodni Katyńskiej mają swoje ważne miejsce w muzeum. Moją misją, jak zresztą całego zespołu jest przekonywa­ć i edukować społeczeńs­two amerykańsk­ie, w jaki sposób odpowiadać na to zło, które przecież w dzisiejszy­m świecie dalej istnieje (…) Jestem przekonany, że tylko upamiętnia­jąc i czcząc ofiary, możemy zapobiec rozprzestr­zenianiu się zła, o którym świat niestety próbuje zapomnieć albo je umniejszyć – mówił.

Uroczystoś­ć została zwieńczona koncertem Pawła Piekarczyk­a „Podziemna Armia Powraca”. Konferencj­a była współfinan­sowana przez Polską Fundację Narodową, PSFCU, Instytut Generała Kuklińskie­go w Nowym Jorku oraz Windows-okna.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States