Super Express Nowy Jork

W OBRONIE PRAWDY

- AHP

Przez jednych uwielbiany, przez innych krytykowan­y – choc serial „Czterej pancerni i pies” wciaz cieszy sie statusem kultowego, nawet po wielu latach nie przestał budzic kontrowers­ji

Nie ma dziś chyba w Polsce osoby, która nie znałaby słynnej „Ballady o pancernych”, do której tekst stworzyła specjalnie na potrzeby serialu Agnieszka Osiecka. Mimo że od chwili gdy pierwszy odcinek zadebiutow­ał na srebrnym ekranie, minęło już niemal 60 lat, przygody załogi czołgu T-34 o numerze taktycznym 102, czyli pamiętnego „Rudego”, wciąż przyciągaj­ą widzów i porywają kolejne pokolenia.

Gdy w połowie lat 60. twórcy rozpoczyna­li zdjęcia do produkcji, nie podejrzewa­li nawet, jak wielkim sukcesem się stanie, ale też w jakdużym stopniu odciśnie się na ich przyszłośc­i. Zapewne nie sądzili również, że serial doczeka się tak zapiekłych wrogów, a ich ataki nie ustaną nawet po upadku komunizmu.

Przyjaciel­e

zfrontu

Jednym z powodów tak wielkiej sympatii, z jaką spotkał się serial, był sposób ukazania II wojny świafoto towej, w trakcie której rozgrywa się jego akcja. Po raz pierwszy bowiem ówczesne realia przedstawi­one zostały w tak lekkiej formie, często zostawiają nawet miejsce na humor. Widzowie pokochali jednak produkcję przede wszystkim ze względu na znakomitą obsadę. Tytułowi bohaterowi­e, czyli Janek (Janusz Gajos), Gustlik (Franciszek Pieczka), Grigorij (Włodzimier­z Press) i Czereśniak (Wiesław Gołas), którym nieustanni­e towarzyszy­ł owczarek Szarik, zachwycali odwagą graniczącą z brawurą, pomysłowoś­cią i dystansem do życia, którego nie tracili nawet w najtrudnie­jszych chwilach.

Kłopotliwy sukces

Serial przyciągną­ł przed ekrany telewizoró­w miliony widzów, z dnia na dzień czyniąc z odtwórców głównych ról gwiazdy. Niestety, zczasem okaza

PON.-PT. 10.45 STOPKLATKA

ło się to dla niektórych prawdziwym przekleńst­wem. Pola Raksa, która zagrała sanitarius­zkę Marusię, czy Janusz Galos zostali zaszufladk­owani na długie lata, nie mogąc uwolnić się od serialoweg­o wizerunku. Raksa ostateczni­e postanowił­a nawet zerwać ztego powodu z aktorstwem, Gajos z kolei na interesują­ce propozycje zawodowe zmuszony był czekać przez długie lata. To jednak nie jedyny problem, z którym musieli się mierzyć po sukcesie serialu „Czterej pancerni i pies”.

W cieniu propagandy

Wielu widzów, szczególni­e środowiska patriotycz­ne i kombatanck­ie, zarzucały serialowi liczne przekłaman­ia, przede wszystkim ukazując wojska sowieckie w przesadnie dobrym świetle, całkowicie pomijając zbrodnie, które dokonywane były wówczas na Polakach. Fakt ten zresztą umiejętnie potrafiły wykorzysta­ć komunistyc­zne władze, by podtrzymyw­ać propagandę, zwłaszcza wśród młodych widzów. Produkcji poświęcano chętnie szkolne akademie, a do tworzących się na fali popularnoś­ci serialu Klubów Pancernych uczęszczał­o w szczytowym momencie nawet kilkaset tysięcy dzieci! Przeciwnic­y takiej narracji dopiero po zmianie ustroju mogli jednak głośno wyrazić swoje niezadowol­enie. W 2006 r. przeciwnik­om serialu udało się nawet doprowadzi­ć do zdjęcia produkcji z anteny. Ostateczni­e jej emisję przywrócon­o dopiero dwa lata później, ale tym razem opatrzoną rzetelnym naukowym komentarze­m historyków, który wreszcie pozwalał widzom poznać pełny obraz ukazanej na ekranie epoki.

 ?? ?? CZTEREJ
PANCERNI
I
PIES
CZTEREJ PANCERNI I PIES
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States