Loboes top Pecos to delay No. 1 seed for Sweetwater
Sweetwater will have to beat Monahans for the No. 1 seed in District 1-4A, D-II after the Loboes’ 35-19 win over Pecos on Friday.
Sweetwater brings a 3-0 into this week’s game while Monahans is 2-1.
Both of the teams have locked up playoff berths. Sweetwater will be the top seed if the Mustangs defeat Monahans, but a loss would create a three-way tie that includes Greenwood at 3-1 and a tiebreaker point system would decide seeding.
Sweetwater won last season over Monahans 66-40 at the Bowl and hosts this year’s game at 7 p.m.
The 4A, D-II playoffs are scheduled to start with bidistrict games Nov. 12-14 with title games held during the week of Dec. 16-19.
Roscoe falls to Ralls
Roscoe was defeated by Ralls 76-6 in area football action on Thursday.
Ralls led 24-0 after one quarter, 48-6 after two periods and 62-6 after three periods to improve to 1-1 in district play and 5-3 overall while Roscoe’s records fell to 0-2 and 0-8. Roscoe will play again when it hosts Lockney on Wednesday.
Roscoe got its only points on Kolten Hope’s 2-yard TD run in the first quarter.
The Plowboys must win at least one of their last two games — they will also play at Crosbyton on Nov. 2 — to have a shot at a playoff spot out of District 5-2A, D-II. Hamlin leads at 3-0 after a forfeit win over Crosbyton.
V’ball warmup set
Sweetwater has scheduled a playoff warmup match against Wink in Big Spring on Tuesday at 7 p.m. Its first round playoff is tentatively set for Oct. 31 against Dumas starting at 2 p.m. in Plainview.
Villa has 17 digs in win
On Tuesday vs. Snyder, Jazzy Villa had 17 digs for Sweetwater in a 3-1 match win for the Lady Mustangs.
Roscoe XC results
Cross country results at Roscoe and Irion County: ROSCOE — Oct. 3 Varsity Girls 1st place team
Jissel Rodriguez 1st; Kaidy Ornelas 2nd; Candy Ortega 3rd; Iztel Ortega 4th; Yaniez Aguilar 10th Varsity Boys 1st place team
Caleb Reed 2nd; Graham Gleaton 3rd; Aiden Hermosillo 5th IRION COUNTY — Oct. 7
Varsity Girls
2nd place team
Kaidy Ornelas 3rd; Iztel Ortega 5th; Jissel Rodriguez 7th; Candy Ortega 9th Varsity Boys 5th place team
No individual medalists
JV boys golf results
Sweetwater shot 413 at the Abilene Cooper tourney for a fourth-place finish.
Adam Foust shot 90 while Brycen Horn and Logan Ham shot 106, Jayden Martinez 111 and Seth Davis 113. As a medalist, Justin Lawrence shot 114. Sweetwater plays Nov. 4 at the Sweetwater Invitational.
Football Standings for standings districts with teams in Nolan County through Friday, Oct. 23: District 1-4A Division II
Sweetwater 3-0; Midland Greenwood 3-1; Monahans 2-1; Pecos 0-3; Snyder 0-3.
Friday: Midland Greenwood 17, Snyder 14; Monahans 35, Pecos 19.
District 5-2A
Division II
Hamlin 3-0; Lockney 1-0; Ralls 1-1; Crosbyton 0-2; Roscoe 0-2.
Thursday: Ralls 76, Roscoe 6; Hamlin 1, Crosbyton 0 (forfeit win).
District 8-1A
Division I
Sterling City 2-0; Highland 1-1; Westbrook 1-1; Robert Lee 1-1; Bronte 0-2.
Wednesday: Highland 46, Robert Lee 0. Friday: Sterling City 38, Westbrook 28.
District 6-1A Division II
Blackwell 2-0; Loraine 2-0; Trent 2-1; Abilene TLCA 0-2; Olfen 0-3.
Friday: Loraine 48, Olfen 0; Trent 1, Abilene TLCA 0 (forfeit win).