CHSAA state tournament
Class 6A Boys First round Wednesday (unless noted)
No. 32 Bear Creek (12-11) at No. 1 Mountain Vista (21-2), 6 p. m.
No. 17 Cherry Creek (13-10) at No. 16 Ralston Valley (16-7), 7 p.m.
No. 25 Monarch (15- 8) at No. 8 Valor Christian (16-7), 7 p.m.
No. 24 Columbine (13-10) at No. 9 Vista Ridge (18-5), 7 p.m.
No. 28 Rocky Mountain (13-10) at No. 5 Smoky Hill (18-5), 7 p.m. Thursday
No. 21 Fairview (15- 8) at No. 12 Fruita Monument (20-2), 6 p.m.
No. 29 Arapahoe (11-12) at No. 4 Denver East (21-2), 5: 30 p. m.
No. 20 Eaglecrest (14-9) at No. 13 Thunderridge (13-10), 7 p.m.
No. 31 Rangeview (11-12) at No. 2 Rock Canyon (21-2), 7 p.m.
No. 18 Arvada West (16-7) at No. 15 Fountain- Fort Carson (18-5), 6 p.m.
No. 26 Pine Creek (16-7) at No. 7 Regis Jesuit (17- 6), 6 p. m.
No. 23 Broomfield (15- 8) at No. 10 Highlands Ranch (16- 6), 7 p.m.
No. 27 Denver South (13-10) at No. 6 Fort Collins (20-3), 7 p. m.
No. 22 Douglas County (10-13) at No. 11 Legacy (17- 6), 7 p.m.
No. 30 Chaparral (11-12) at No. 3 Fossil Ridge (21-2), 6 p.m. Thursday
No. 19 Doherty (15- 8) at No. 14 Grandview (14-9), 6 p.m.
Girls First round Tuesday
Valor Christian 79, Mountain Vista 30 Legend 31, Arvada West 29
Arapahoe 58, Denver East 35 Thunderridge 46, Columbine 26 Cherokee Trail 48, Fort Collins 30
Regis Jesuit 85, Denver South 49 Monarch 60, Mullen 42
Ralston Valley 44, Horizon 28
Cherry Creek 50, Chatfield 29
Pine Creek 44, Broomfield 42
Doherty 75, Rocky Mountain 62
Fruita Monument 59, Fossil Ridge 55 Fountain-fort Carson 77, Rock Canyon 62 Grandview 57, Douglas County 27 Highlands Ranch 52, Westminster 39 Eaglecrest 51, Rangeview 46
Sweet 16 Friday
No. 17 Legend (16- 8) at No. 1 Valor Christian (21-2)
No. 9 Thunderridge (17-7) at No. 8 Arapahoe (18- 6)
No. 12 Regis Jesuit (16- 8) at No. 5 Cherokee Trail (19-5)
No. 13 Ralston Valley (17-7) at No. 4 Monarch (23-1)
No. 15 Pine Creek (15-9) at No. 2 Cherry Creek (20- 4)
No. 10 Fruita Monument (19- 4) at No. 7 Doherty (18- 6)
No. 11 Grandview (15-9) at No. 6 Fountain- Fort Carson (22-2)
No. 19 Eaglecrest (15-9) at No. 3 Highlands Ranch (21-3)
Class 5A Boys First round Wednesday (unless noted)
No. 32 Gateway (14-9) at No. 1 Air Academy (21-2), 7 p.m.
No. 17 Green Mountain (15- 8) at No. 16 Glenwood Springs (16-7), 6 p.m.
No. 25 Denver North (15- 8) at No. 8 Pueblo South (17- 6), 6 p.m.
No. 24 Discovery Canyon (12-11) at No. 9 Vista Peak Prep (17- 6), 6:15 p.m.
No. 28 Centaurus (8-15) at No. 5 Frederick (22-1), 7 p. m.
No. 21 Harrison (17- 6) at No. 12 Montrose (15- 8), 7 p. m.
No. 29 Evergreen (12-11) at No. 4 Mead (19- 4), 6 p. m.
No. 20 Thompson Valley (14-9) at No. 13 Ponderosa (14-9), 6 p.m. Thursday
No. 31 Adams City (13-10) at No. 2 Mesa Ridge (23- 0), 6 p.m.
No. 18 Northfield (16-7) at No. 15 Silver Creek (15- 8), 6 p.m.
No. 26 Pueblo County (14-9) at No. 7 Dakota Ridge (19- 4), 7 p.m.
No. 23 Palmer Ridge (12-11) at No. 10 Thomas Jefferson (14-9), 7 p.m.
No. 27 Eagle Valley (11-11) at No. 6 LewisPalmer (16-7), 6 p.m.
No. 22 Mountain View (14-9) at No. 11 Longmont (16-7), 7 p.m.
No. 30 Falcon (13-10) at No. 3 Windsor (19- 4), 6 p. m.
No. 19 Palmer (13-10) at No. 14 Grand Junction Central (16- 6), 6 p.m.
Girls First round Tuesday
George Washington 63, Longmont 42 Falcon 50, Skyview 42
Glenwood Springs 46, Golden 32
Green Mountain 51, Denver North 41 Mead 50, Cheyenne Mountain 34
Vista Peak Prep 64, Standley Lake 44 Windsor 83, Northfield 22
Centaurus 46, Grand Junction Central 33 Roosevelt 74, Dakota Ridge 34
Montrose 46, Mesa Ridge 31
Air Academy 54, Thompson Valley 44 Littleton 44, Greeley Central 32 Frederick 56, Palmer Ridge 50
Canon City 53, Mountain View 47 Durango 44, Bear Creek 37
Pueblo West 55, Northridge 52
Sweet 16 Friday
No. 16 Falcon (19-5) at No. 1 George Washington (20- 4)
No. 9 Green Mountain (16- 8) at No. 8 Glenwood Springs (17-7)
No. 12 Vista Peak Prep (15-9) at No. 5 Mead (19-5)
No. 13 Centaurus (16- 8) at No. 4 Windsor (17-7)
No. 15 Montrose (16- 8) at No. 2 Roosevelt (22-2)
No. 10 Littleton (17-7) at No. 7 Air Academy (16- 8)
No. 27 Frederick (13-11) at No. 11 Canon City (18- 6)
No. 14 Pueblo West (17-7) at No. 3 Durango (21-2)
Class 4A Boys First round Wednesday
No. 32 Delta (8-15) at No. 1 Kent Denver (19- 4), 5: 30 p. m.
No. 17 Holy Family (12-11) at No. 16 DSST: Green Valley Ranch (18- 4), 7 p.m.
No. 25 Jefferson (17- 6) at No. 8 Colorado Academy (16-7), 6 p.m.
No. 24 Coal Ridge (15- 8) at No. 9 Severance (17- 6), 5: 30 p.m.
No. 28 DSST: Conservatory Green (16-7) at No. 5 Pagosa Springs (18- 4), 7 p.m.
No. 21 Middle Park (16-7) at No. 12
Pueblo Central (17- 6), 6 p.m.
No. 29 Weld Central (10-13) at No. 4 Eagle Ridge Academy (18-5), 5: 30 p.m.
No. 20 DSST: Montview (16-7) at No. 13 Riverdale Ridge (16-7), 7 p.m.
No. 31 DSST: Byers (13-10) at No. 2 Resurrection Christian (19- 4), 7 p.m.
No. 18 Steamboat Springs (17- 6) at No. 15 Manitou Springs (17- 6), 6 p.m.
No. 26 Aspen (16-7) at No. 7 Eaton (18-5), 6 p.m.
No. 23 The Classical Academy (15- 8) at No. 10 Sterling (17- 6), 6 p. m.
No. 27 Jefferson Academy (11-12) at No. 6 Lutheran (15- 8), 7 p.m.
No. 22 D’evelyn (12-10) at No. 11 University (15- 8), 6 p. m.
No. 30 Basalt (11-12) at No. 3 Alamosa (19-3), 6 p. m.
No. 19 Peak to Peak (13-10) at No. 14 Fort Lupton (20-3), 7 p.m.
Girls First round Tuesday
Holy Family 76, Eagle Ridge Academy 20 The Classical Academy 45, Summit 35 Delta 91, Englewood 36
Severance 46, Alamosa 41
Colorado Academy 57, Valley 35 Berthoud 46, Manitou Springs 41 Lutheran 71, DSST: Byers 18 Resurrection Chr. 44, Pagosa Springs 41 D’evelyn 75, Sierra 18
Kent Denver 56, Moffat County 52 Riverdale Ridge 61, Elizabeth 16
Lamar 47, Sterling 29
Eaton 52, Basalt 35
Peak to Peak 60, Arrupe Jesuit 31 University 61, La Junta 18
Jefferson Academy 31, Coal Ridge 29
Sweet 16 Friday
No. 17 The Classical Academy (16- 8) at No. 1 Holy Family (21-3)
No. 24 Severance (9-15) at No. 8 Delta (18-5)
No. 12 Berthoud (14-10) at No. 5 Colorado Academy (22-2)
No. 13 Resurrection Christian (13-11) at No. 4 Lutheran (21-3)
No. 15 Kent Denver (17-7) at No. 2 D’evelyn (24- 0)
No. 10 Lamar (20- 4) at No. 7 Riverdale Ridge (21-3)
No. 11 Peak to Peak (17-7) at No. 6 Eaton (18- 6)
No. 19 Jefferson Academy (15-9) at No. 3 University (22-2)