The Morning Journal (Lorain, OH)
QUILT 2018 WINNERS
• Best of Show
Lin McQuiston, Rocky River, “1857 Album Quilt”
• Best Hand Quilting
Carole Mooney, Willoughby, “Simply Gifts”
• Best Machine Quilting
Lin McQuiston Rocky River, “1857 Album Quilt”
• Judges Choice/Edith Richmond Dyke
Susan Greenberg, Mayfield Heights, “Three Ladies”
• Judges Choice/Peg Bingham
Stephanie Lipscomb Cleveland Heights, “Ghosts and Shadows”
• Individual Pieced Quilt — Large
Joanne Fox, Canton, 1st place, “Transitions”
Phyllis Haehn, Mentor, 2nd place, “Flowering Stars”
Pat Stoltz, Geneva, 3rd place, “Pinwheel Garden”
Toni Foster Chagrin Falls, honorable mention, “Shadow Lake”
Bobbette Brady, Uniontown, honorable mention, “Jenny’s Shimmering Triangles”
• Individual Pieced Small
Quilt —
Cindi Schramer, Stow, 1st place, “Just Because”
Gayle Bennigar, Mentor, 2nd place, “Log Cabin Diamonds”
Tina Raleigh, Rock Creek, 3rd place, “Home Sweet Home”
Paula Royer Mullet, South Euclid, honorable mention, “Not Quite Amish”
• Individual Mixed Techniques — All Sizes
Linnea Kuckleheim, Chagrin Falls, 1st place, “Hallowe’en 1904”
Ann Talikka, Avon Lake, 2nd place, “Country Home”
Jennifer Doud, South Euclid, 3rd place, “Zen Garden”
Janet Mazzone, Mentor-onthe-Lake, honorable mention, “Friendship House”
• General Mixed Techniques — All Sizes
Judy Harris, Northfield, 1st place, “A Bountiful Year”
Lola Kreinheder, Medina, 2nd place, “My Favorite Lone Star”
Joanne Brezic, Gates Mills, 3rd place, “Diamonds are Forever”
Sandi Schaab, Novelty, honorable mention, “For the Love of Applique”
Sue Golba, Avon Lake, honorable mention, “Easy Pickin’s”
• General Pieced Quilt — Large
Vicky Hartzler, Wooster, 1st place, “Glacier Star”
Patricia Patrick, Hinckley, 2nd place, “Hinckley Log Cabin”
Celia Kepic, Kirtland, 3rd place, “Festival of Color”
Judith K. Smith, Willoughby, honorable mention, “West Indies Stars”
Pat Rytel, Concord Twp., honorable mention, “Secret Garden”
Joan Ziska, Strongsville, honorable mention, “A Star Amid the Cabins”
• General Pieced Quilt — Medium
Kathryn Gostola, Chardon, 1st place, “Not Quite 79 x 79”
Diane Christensen, Somerset, 2nd place, “Cheerful Sampler”
Beverly Macbeth, Grafton, 3rd place, “Go West Young Woman - Good Advice”
Caryn Vandersluis, Painesville, honorable mention, “Spike”
Michele Merin Solon, honorable mention, “Memory of Mom”
• General Pieced Quilt — Small
Amy Liikala, Painesville, 1st place, “Stardust Framed”
Anne Takacs, Madison, 2nd place, “Proud as a Peacock”
Sandra Paine, Chardon, 3rd place, “Christmas Windows”
Kathy Bacchi, Mentor, honorable mention, “Orange You Glad?”
• Applique — Large
Lin McQuiston, Rocky River, 1st place, “1857 Album Quilt”
Carole Mooney, Willoughby, 2nd place, “Simply Gifts”
Leslie Snowball, Stow, 3rd place, “Flowers Across the Prairie”
Barb Kaszar, Williamsfield, honorable mention, “Animal Love”
• Applique — Small
Linda Henderson, Salem, 1st place, “Baskets and Blossoms”
Becky Totts, Magadore, 2nd place, “Autumn Market”
Shirley Tchou, Pepper Pike, 3rd place, “Hummingbirds Among the Hollihocks”
Arlene Harris, South Euclid, honorable mention, “Ellie the Elephant” • Wool Quilts
Felice Dahlhausen, Solon, 1st place, “Clair’s County Kerry”
Barbara Hosta, Seven Hills, 2nd place, “Allium Spectaculum”
Gail E. Jones, Chardon, 3rd place, “Dog Crazy”
• Art Impressions
Pat Williams, Canfield, 1st place, “Starlight Canopy”
Christine Allchin, Willoughby, 2nd place, “I’m Not a Pussy Cat”
Felicia Tinker, Cleveland Heights, 3rd place, “Elephant in the Room”
Susan Griffin, Stow, honorable mention, “Valentia Street Art #1”
Sue Golba, Avon Lake, honorable mention, “Easy Pickin’s”
• Art Images
Elizabeth Bauman, Lakewood, 1st place, “Women of Light”
Ruthann Benge, Stow, 2nd place, “Miss Maggie Moppins”
Anna Pavoll, Mentor, 3rd place, “My Garden”
Jan Mitri, Chester Township, honorable mention, “Raking Leaves with Grandpa” Janet Korsberg, Solon, honorable mention, “Mom in Younger Days”
• Art Color and Graphics
Nelly Vileikis, Aurora, 1st place, “Square Canicas”
Carole Pollard, Mantua, 2nd place, “Just One”
Lynn Stiles, North Lima, 3rd place, “36 x 36 But Not Square”
Carol A. Droe, Mayfield Heights, honorable mention, “Opus #2”
Jane Herbst, Aurora, honorable mention, “Sun & Sea”
• Embroidery Techniques
Dee Hart, Mogadore, 1st place, “Mystery of the Salem Witches Quilt Guild”
Bonnie J. Hillger, Concord Twp., 2nd place, “Keep on Shining”
Nancy G. Troutman, Chardon, 3rd place, “The Journey”
• Miniatures
Donna Cubic, Chardon, 1st place, “Broken Patience”
Dawn Marr, Andover, 2nd place, “Kit’s Holiday Quilt”
• Dolls
Myrya Johnson, Willoughby Hills, 1st place, “All Scrappy”