SPORTS ON TV
Sunday, August 20 (All times Eastern)
AUTO RACING 10 a.m.
CBSSN — FIM Motocross: The MX2, Arnhem, Netherlands
11 a.m.
CBSSN — FIM Motocross: The MXGP, Arnhem, Netherlands
1 p.m.
FS1 — NHRA: Qualifying, Brainerd International Raceway, Brainerd, Minn. (Taped)
1:30 p.m.
CNBC — FIM MotoGP: The Austrian Grand Prix, Spielberg, Austria (Taped)
2 p.m.
FS1 — NASCAR ARCA Menards Series: The Dutch Boy 100, Illinois State Fairgrounds, Springfield, Ill.
3 p.m.
USA — NASCAR Cup Series: The Go Bowling at The Glen, Watkins Glen International, Watkins Glen, N.Y.
4 p.m.
FOX — NHRA: The Lucas Oil NHRA Nationals, Brainerd International Raceway, Brainerd, Minn.
BEACH VOLLEYBALL 4 p.m.
ESPN2 — AVP Gold Series: The Manhattan Beach Open, Men’s and Women’s Championships, Manhattan Beach, Calif.
CFL FOOTBALL 7 p.m.
CBSSN — B.C. at Saskatchewan
COLLEGE SOCCER (WOMEN’S) 1 p.m.
ACCN — Drexel at Pittsburgh
3 p.m.
PAC-12N — Georgia at Southern Cal
5 p.m.
PAC-12N — Portland at UCLA
FIBA BASKETBALL 12 p.m.
FOX — Exhibition: U.S. vs. Germany, Abu Dhabi, United Arab Emirates
FISHING 8 a.m.
FS1 — Bassmaster Elite Series: The 2023 Dakota Lithium Bassmaster Elite at Lake Champlain, Plattsburgh, N.Y.
GOLF 6 a.m.
GOLF — DP World/LPGA Tour: The ISPS Handa World Invitational, Final Round, Galgorm Castle Golf Club/Castlerock Golf Club, Antrim, Northern Ireland
12 p.m.
GOLF — PGA Tour: The BMW Championship, Final Round, Olympia Fields North Course, Olympia Fields, Ill.
2 p.m.
CBS — PGA Tour: The BMW Championship, Final Round, Olympia Fields North Course, Olympia Fields, Ill.
3 p.m.
GOLF — USGA U.S Men’s Amateur: Championship Match, The Ridgewood Country Club, Paramus, N.J.
4 p.m.
GOLF — PGA Tour Champions: The Shaw Charity Classic, Final Round, Canyon Meadows Golf and Country Club, Calgary, Alberta NBC — USGA U.S Men’s Amateur: Championship Match, The Ridgewood Country Club, Paramus, N.J.
HORSE RACING 1 p.m.
FS2 — Saratoga Live: From Saratoga Springs, N.Y.
LITTLE LEAGUE BASEBALL 9 a.m.
ESPN — Little League World Series: TBD, International Bracket - Elimination Game, Williamsport, Pa.
11 a.m.
ESPN — Little League World Series: TBD, United States Bracket - Elimination Game, Williamsport, Pa.
1 p.m.
ESPN — Little League World Series: TBD, International Bracket - Elimination Game, Williamsport, Pa.
2 p.m.
ABC — Little League World Series: TBD, United States Bracket - Elimination Game, Williamsport, Pa.
MLB BASEBALL 1:05 p.m.
PEACOCK — Seattle at Houston
1:30 p.m.
MLB — Regional coverage: Boston at N.Y. Yankees or San Francisco at Atlanta
7 p.m.
ESPN — Philadelphia vs. Washington, Williamsport, Pa. ESPN2 — Philadelphia vs. Washington, Williamsport, Pa. (KayRod Cast)
NFL FOOTBALL 7:05 p.m.
NFLN — Preseason: New Orleans at LA Chargers
RODEO 12 p.m.
CBS — PBR: Camping World Teams Serie, Nashville, Tenn. (Taped)
SOCCER (MEN’S) 9 a.m.
USA — Premier League: Everton at Aston Villa
11:30 a.m.
USA — Premier League: Chelsea at West Ham United
7:30 p.m.
FS1 — MLS: Columbus Crew SC at FC Cincinnati
9:30 p.m.
FS1 — MLS: Austin FC at St. Louis City FC
SOCCER (WOMEN’S) 6 a.m.
FOX — FIFA World Cup: Spain vs. England, Final, Sydney
2 p.m.
FOX — FIFA World Cup: Spain vs. England, Final, Sydney (Taped)
SOFTBALL 2 p.m.
ESPN2 — Athletes Unlimited: Team Davidson vs. Team Urtez, Rosemont, Ill.
TENNIS 12 p.m.
TENNIS — Western & Southern Open, WTA Singles Final, ATP Doubles Final, Cincinnati
4:30 p.m.
TENNIS — Western & Southern Open, ATP Semifinal 2, WTA Doubles Final, Cincinnati
7 p.m.
TENNIS — Cleveland-WTA, Winston-Salem-ATP, Early Rounds
TRACK AND FIELD 3:30 a.m.
CNBC — World Championships: Day 2, Budapest, Hungary
5 a.m.
CNBC — World Championships: Day 2, Budapest, Hungary
10:30 a.m.
CNBC — World Championships: Day 2, Budapest, Hungary
12 p.m.
NBC — World Championships: Day 2, Budapest, Hungary
WNBA BASKETBALL 3 p.m.
NBATV — Dallas at Washington
5 p.m.
NBATV — Connecticut at Chicago
7 p.m.
NBATV — Seattle at Minnesota